لیزر موهای زائد چیست؟ همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

برای از بین بردن موهای زائد روش های متفاوتی وجود دارد. شما می‌توانید از اپیلاسیون، تیغ، کرم‌های موبر برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت استفاده کنید. اما امروزه و در سال‌های اخیر، استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. البته این تکنولوژی شبیه همانند دیگر تکنولوژی‌ها ممکن است مورد سواستفاده قرار بگیرد. تخفیفان در این مقاله سعی بر این دارد مانع از اتفاق افتادن تجربه تلخ برای شما بشود.

در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که لیزرموهای زائد چیست؟ شما را با سوال‌های و نکات لازم برای این روش آشنا کنیم و به شما بگوییم چند نوع دستگاه لیزر موهای زائد وجود دارد و فواید و معایب آن‌ها کدام است؟

مشاهده تخفیف لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد موهای زائد شما را نازک‌تر و کم‌تر می‌کند.
لیزر موهای زائد موهای زائد شما را نازک‌تر و کم‌تر می‌کند.

قبل از این‌که درباره لیزر موهای زائد توضیح دهیم، باید بگوییم که موی زائد چیست و چرا رشد می‌کند؟ به هر نوع موی ضخیم و تیره‌ای که در خطوط میانی بدن مانند سینه، صورت، چانه و گلو رشد می‌کند، موی زائد می‌گویند.

موی زائد به دلایل هورمونی و غیر هورمونی رشد می‌کند. اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موی زائد در بدن شما شود، شما نمی‌توانید بدون درمان بیماری اولیه، لیزر انجام دهید.

اختلالات هورمونی باعث می‌شود که در قسمت‌هایی از بدن  که مو ندارد، موهایی زخیم و تیره رشد کنند. اگر مشکلات هورمونی دارید، درمان دارویی از رشد موهای زائد جلوگیری می‌کند و استفاده از لیزر فقط خرج اضافی است.

لیزر موهای زائد یک روش کاربردی برای از بین‌بردن موهای زائد است. لیزر باعث کاهش موهای زائد و نازک‌تر شدن آن‌های می‌شود. این روش با استفاده از نور لیزر و گرمایی که تابش آن ایجاد می‌کند، به عمق مشخصی از پوست نفوذ کرده و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب می‌رساند.

فولیکول مو اصلی‌ترین دلیل رویش مو است. آسیب رساندن به آن باعث توقف رویش مو و از بین‌رفتن موهای زائد می‌شود.  لیزر موهای زائد سلول‌های تولید کننده مو در ریشه را هدف قرار می‌دهد و باعث از بین بردن طولانی مدت یا دائمی آن‌ها می‌شود.

این روش نسبت به سایر روش‌ها نتیجه بهتری دارد.  از مزایای انجام لیزر موهای زائد می‌توان به سرعت بالا، اثرگذاری قابل توجه و دقت بالای آن اشاره کرد.

 

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

بسیار از درد انجام لیزر می‌ترسند.
بسیار از درد انجام لیزر می‌ترسند.

بسیاری از مردم قبل از انجام لیزر به دنبال پاسخ این سوال هستند که «آیا لیزر موهای زائد دارد دارد؟» و اگر جواب مثبت است، این درد به چه میزان است و آیا قابل تحمل هست؟ قبل از پاسخ دادن به سوال شما باید به این نکته اشاره کنیم  که هر فرد آستانه تحمل درد متفاوتی دارد و درد انجام لیزر در مقابل نتیجه‌ای که خواهید گرفت، قابل مقایسه نیست و کاملا ارزش انجام این کار را خواهد داشت. شما پس از جلسه‌های سوم و چهارم که نتیجه لیزر را به خوبی مشاهده کردید، درد لیزر را به کل فراموش خواهید.

احساس انجام لیزر موهای زائد، مانند نوار لاستیکی است که به پوست شما اصابت می‌کند. درد لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد و این درد در همه جای بدن یکسان نیست.

عواملی مانند چاقی، تیرگی موها، قدرت تحمل درد در بیمار، نوع دستگاه لیزر و همینطور ناحیه‌ای که مورد لیزر قرار می‌گیرد روی این موضوع تاثیر دارد. به طول مثال درد لیزر موهای زائد بیکینی با درد لیزر موهای زائد زیر بغل تفاوت دارد. نواحی مانند زیربغل، بیکینی و پشت بدن، درد  بیشتری را در بین تمامی نواحی بدن در هنگام انجام این عمل دارند.

البته قبل از شروع لیزر از کرم‌های بی‌حس کننده استفاده می‌شود. بسیاری از دستگاه‌های لیزر موهای زائد هم از دستگاه‌های خنک کننده پوست استفاده می‌کنند که پس بلافاصله پس از تابش لیزر روی پوست با استفاده از گاز شروع به خنک کردن پوست شما می‌کنند.

 

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

لیزر موهای زائد سرطان زا نیست!
لیزر موهای زائد سرطان زا نیست!

با توجه به این‌که لیزر کردن، راه حلی بسیار ساده و ایده‌آل برای از بین بردن موهای زائد است، بسیاری ممکن است شک داشته باشند که آیا لیزر موهای زئد سرطان زاست یا نه؟ جواب این سوال «خیر» است.

لیزر گردن هیچگونه سرطانی را با خود به همراه نمی‌آورد. با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که انجام لیزر باید توسط اپراتورهای دوره دیده و متخصص انجام شود تا آسیبی به پوست شما وارد نشود. همینطور محیطی که لیزر در آن انجام می‌شود باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. چون گازی که از سوختن مو آزاد می‌شود می‌تواند خطر آفرین باشد و اگر تهویه اتاق مناسب نباشد، استنشاق این گاز می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. علاوه بر این فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد را باید رعایت کنید تا خطری سلامتی پوست شما را تهدید نکند. این فاصله باید در حدود ۱ ماه باشد.

 

نکات قبل از لیزر موهای زائد

انجام لیزر موهای اگر بدون تحقیقات قبلی صورت بگیرد، می‌تواند اثرات بدی داشته روی پوست شما داشته باشد. در این بخش ما تمام نکاتی که قبل از لیزر کردن باید بدانید را لیست کرده‌ایم:

 • قبل از لیزر حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چه نوع لیزری بهترین انتخاب برای پوست شماست.
 • اگر اپیلاسیون کرده‌اید صبر کنید تا موهای شما دوباره رشد کنند.
 • اگر حمام آفتاب گرفته‌اید یا سولاریوم انجام داده‌اید صبر کنید تا اثرات آن از بین برود. در غیر این صورت پوست شما در هنگام لیزر می‌سوزد. برای از بین رفتن این اثرات بین ۴ تا ۶ هفته صبر کنید.
 • لیزر موهای زائد تنها ریشه موهای شما را هدف قرار می‌دهد. بنابراین قبل از انجام لیزر، حتما موهای زائد خود را با تیغ بتراشید.
 • حداقل تا ۴ هفته قبل از جلسه اول لیزر موهای زائد نباید زیر نور شدید خورشید قرار گرفته باشید. بهترین فصل انجام لیزر در پاییز و زمستان است.
 • هر جلسه لیزر معمولا باید بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد.
 • لیزر کردن موهای اطراف چشم‌ها ممنوع است.
 • لیزر کل بدن را در یک جلسه انجام ندهید. بدن شما نمی‌تواند حجم زیادی از لیزر را تحمل کند. این کار را طی چندین جلسه انجام دهید.
 • بهترین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد ۴ تا ۶ هفته است. این فاصله بهترین زمان برای رشد فولیکول موهای شما است. با رعایت این فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد، می‌توانید به بهترین نتیجه برسید.
 • بهترین نتیجه بعد از ۳ ماه مشخص خواهد شد. زیاد عجول نباشید.

 

دستگاه لیزر موهای زائد

بسیاری لیزر الکساندرایت را بهترین دستگاه لیزر موهای زائد می‌دانند.
بسیاری لیزر الکساندرایت را بهترین دستگاه لیزر موهای زائد می‌دانند.

قبل از توضیح در مورد دستگاه‌ها، بسیار مهم است که بدانید تخصص فردی که این کار را انجام می‌دهد بسیار مهم است و در صورت تسلط نداشتن و آگاهی نداشتن، ممکن است مشکلات فراوانی برای پوست پیش بیاید. در صورت استفاده نادرست از دستگاه لیزر و توجه نکردن به پوست و نوع هورمون مشتری امکان آسیب دیدگی پوستی یا التهاب های شدید بعد از لیزر برای پوست وجود دارد.

دستگاه‌های مختلفی برای برای رفع موهای زائد بدن وجود دارد. دستگاه‌های لیزر موهای زائد بر اساس منبع نور آن به ۲ دسته تقسیم می‌شوند. یکی دستگاه‌هایی مانند لیزر الکساندرایت و لیزر دایود که منبع لیزری دارند و لیزر واقعی تولید می‌کنند و دیگر دستگاه‌هایی که نور شدید پالسی تولید می‌کنند. مانند لیزر IPL و لیزر SHR.  در ادامه به معرفی انواع دستگاه لیزر موهای زائد می‌پردازیم.

 

لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت بیشتر میزان جذب ملانین را در بین سایر دستگاه‌ها دارد.
لیزر الکساندرایت بیسیار قدرتمند است.

کلینیک‌های زیبایی معروف و مطمئن معمولا از دستگاه لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کنند. لیزر الکساندرایت یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد است. دلیل آن هم این است که این لیزر از سنگ الکساندرایت استفاده می‌کند. این سنگ زیبا، حتی از الماس هم گران‌تر است و هم خواص درمانی دارد و هم در جواهرسازی از آن استفاده می‌شود، یاقوت الکساندرایت از یک نوع ماده معدنی به نام کریسوبریل به دست می‌آید. بسیاری اعتقاد دارند که این سنگ نماد خوشبختی و شانس است و غم و افسردگی را از شما دور می‌کند! این سنگ که معمولا در در ۲ رنگ یاقوتی یا آبی مایل به سبز دیده می‌شود.

طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت ۷۷۵ نانومتر است که کمترین طول موج را در میان سایر دستگاه‌های لیزر موهای زائد دارد. تابش این لیزر بر روی پوست موجب جذب بالای ملانین در پوست می‌شود. همین موضوع باعث از بین رفتن موهای زائد بدن می‌شود. این دستگاه بیشترین مقدار جذب ملانین را در بین سایر دستگاه‌های لیزر دارد که علاوه بر از بین بردن موهای زائد، باعث روشن شدن پوست هم می‌شود. این موضوع یکی از دلایل اصلی‌ترین دلایل استقبال از این لیزر است.

مزایای استفاده از لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارد. امکان تنظیم میزان انرژی لیزر و همینطور عرض پالس باعث می‌شود تا این لیزر، گزینه‌ای ایده‌آل برای انواع پوست و رفع انواع موهای زائد مانند موهای نازک، روشن، موهای ضخیم یا کرکی باشد. این دستگاه معمولا از گاز برای خنک کردن پوست استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا شما پوست شما در حین انجام لیزر، دچار سوختگی نشود و حتی درد خاصی را هم احساس نکنید. از معایت این لیزر می‌توان به مناسب نبودن آن برای پوست‌های تیره و ایجاد تغییر در رنگدانه‌های پوست نام برد.

مزایای استفاده از لیزر الکساندرایت به شرح زیر است:

 • این لیزر از نرخ نفود مناسبی برخوردار است.
 • با لیزر الکساندرایت موهای ریز و نازک را هم می‌توان لیزر کرد و به نتایج خوبی رسید.
 • این لیزر با انواع تیپ‌های پوستی سازگار است.
 • لیزر الکساندرایت به تعداد جلسه‌های کمتری برای اثربخشی نیاز دارد.

 

لیزر دایود

بسیاری لیزر دایود را بهترین انتخاب برای پوست نژاد ایرانی می‌دانند.
بسیاری لیزر دایود را بهترین انتخاب برای پوست نژاد ایرانی می‌دانند.

لیزر دایود برخلاف لیزر الکساندرایت که منبع نور جامد دارد، از منبع نیمه هادی استفاده می‌کند. طول موج لیزر دایود، بین ۸۰۰ تا ۱۰ نانومتر است. استاندارد طول موج این لیزر را معمولا روی ۸۰۸ نانومتری تنظیم می‌کنند. این طول موع باعث می‌شود تا لیزر دایود به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند. این طول موج بیشتر کمک می‌کند تا آسیب‌پذیری به ملانین‌های پوست کمتر شود و پوست شما رنگ‌های سابق خود را داشته باشد. این لیزر معمولا ریشه موهای زائد را هدف می‌گیرد و اثر خود را روی قسمت‌های عمیق فولیکول مو می‌گذراد. به همین دلیل، گزینه‌ ایده‌آلی برای موهای زخیم و تیره است. اگر قصد انجام لیزر بیکینی را دارید، استفاده از لیزر دایود برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن توصیه می‌شود.

لیزر دایود می‌تواند عوراضی داشته باشد. این عوارض شامل خارش پوست، خونریزی سطحی، التهاب پوستی و تغییر رنگدانه‌های می‌شود. با توجه به این‌که این لیزر، ریشه مو را هدف قرار می‌دهد. از بین رفتن فولیکول مو باعث خالی شدن جان آن می‌شود و این موضوع باعث ایجاد خارش می‌شود. علاوه بر این ایجاد التهاب برای پوست‌های حساس ممکن از اتفاق بیفند و تا چند ساعت یا حتی چند روز ادامه داشته باشد. انجام لیزر دایود روی پوست‌های نازک می‌تواند باعث ایجاد خونریزی زیر پوستی شود. به همین دلیل نباید از این لیزر در مدت طولانی و برای قسمت‌های نازک پوست استفاده کرد. از معایب این لیزر، ‌می‌توان به سوختگی و تغییر رنگ پوست اشاره کرد.

مزایای استفاده از لیزر دایود

مزایای استفاده از لیزر دایود به شرح زیر است:

 • این لیزر از پالس‌های یکنواخت استفاده می‌کند و درنتیجه ریسک استفاده از این لیزر بسیار کم است
 • این دستگاه از عمق نفوذ بیشتری نسبت به لیزر الکساندرایت برخوردار است
 • امکان استفاده روی پوست‌های تیره را دارد
 • ایده‌ال برای پوست نژاد ایرانی
 • برخوردار از دستگاه خنک کننده سطحی پوست

 

لیزر SHR

لیزر SHR را می‌توان نوعی تکنولوژی جدید برای از بین بردن موهای زائد دانست. نام این لیزر مخفف واژه Super Hair Removal است. این لیزر از فرکانس لیزر الکساندرایت (۷۷۵  نانومتر) استفاده می‌کند و سرعت آن حتی بیشتر از لیزر دایود است. این دستگاه لیزر می‌تواند با سرعت ۱۰ شات در ثانیه، در مدت ۳۰ دقیقه کل بدن را لیزر کند. این دستگاه حاوی تنظیماتی برای انواع پوست است. این لیزر از منبع نوری تغذیه می‌کند و نور را به عمق فولیکول ارسال می‌کند و باعث تخریب آن می‌شود. استفاده از این دستگاه بر خلاف سایر دستگاه‌های دیگر، همراه با درد و سوختگی نیست و لیزر SHR در این زمینه گزینه‌ای ایده‌ال به شمار می‌رود. دلیل آن هم این است نور کمتری جذب فولیکول می‌شود.

 

لیزر IPL

IPL مخفف عبارت intense pulse light و به معنی نور شدید پالسی است. دستگاه آی پی ال در حققیت لیزر نیست و یک سیستم پالس نوری شدید است که پرتوهای تقویت شده نور را ساطع می‌کند. منبع این لیزر IPL در اصل فلشهای لامپ زنون هستند و از نور و گرما برای رفع موهای زائد استفاده می‌کنند. این لیزر که نور چند موجی ایجاد می‌کند، این قابلیت را دارد که می‌توان با گزینش فیلترهای مناسب، اثر دلخواه را برای اهداف مشخص کنیم و اثرات گوناگون بر روی ساختار های مختلف پوست می‌گذارد. این دستگاه بسیار محبوب است و برای برداشتن موهای زائد، جوان سازی پوست، درمان آکنه و روشن کردن لکه‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیزر IPL در اصل پیگمان فولیکول مو را مورد هدف قرار می‌گیرد و باعث از بین رفتن آن می‌شود.  این لیزر عوارض بسیار ناچیزی دارد. تورم و قرمزی به مدت چند ساعت از جمله عوارض این لیزر است. این دستگاه لیزر، گزینه‌ مناسبی برای رفع موهای صورت، پشت بدن، پیوبیس و پاها است. کسانی که پوستی روشن و موهای تیره دارند می‌تواندد بدون هیچگونه نگرانی از این تکنولوژی استفاده کنند.

 

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

با توجه به استقبال از این روش رفع موهای زائد، امروزه حتی دستگاه‌های خانگی لیزر موهای زائد هم به فروش می‌رسد و بسیاری به دنبال خرید دستگاه لیزر خانگی ارزان هستند. اما آیا لیزر خانگی موهای زائد واقعا موثر است؟ دستگاه لیزر خانگی با توجه به این‌که برای انجام لیزر در کلینیک‌ها باید هزینه‌ بالایی پرداخت کرد و چند جلسه لیزر را انجام داد، ممکن از روشی معقول‌تر و کم‌هزینه‌تر به نظر برسد.استفاده از این دستگاه‌ها بسیار راحت است و با خواندن کاتالوگ آن می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. در ساخت این دستگاه‌ها معمولا از تکنولوژی IPL استفاده می‌شود اما اثربخشی این دستگاه‌ها به مراتب کم‌تر از دستگاه‌های لیزر در کلینیک‌هاست و نیاز و رعایت اصول خاصی دارند و همینطور نمی‌توان از این دستگاه برای تمامی نواحی بدن یا پوست‌های مختلف استفاده کرد.

 

قیمت لیزر موهای زائد

پیدا کردن بهترین قیمت برای لیزر کردن می‌تواند چالش برانگیز باشد.
پیدا کردن بهترین قیمت برای لیزر کردن می‌تواند چالش برانگیز باشد.

هزینه لیزر موهای زائد یکی از مواردی است که علاقمندان به انجام لیزر به آن بسیار اهمیت می‌دهد. شما می‌توانید به وسیله وبسایت تخفیف گروهی تخفیفان، هزینه لیزر موهای زائد صورت و بدن را با کم‌ترین قیمت ممکن پرداخت کنید. به طول معمول، هزینه لیزر با استفاده از دستگاه‌های لیزر دایود و لیزر الکساندرایت نسبت به سایر دستگاه‌ها مانند لیزر shr، IPL و ایلایت بیشتر است. تخفیفان یکی از بهترین و مطمئن‌ترین بسترهای آشنا شدن با کلینیک‌ها و مراکز لیزر موهای زائد است که شما می‌توانید نزدیک‌ترین کلینیک را به محل زندگی یا کار خود پیدا کرده و از تخفیف آن‌ها هم بهرمند شوید. این نکته را از یاد نبرید استفاده از مرکز نامناسب و دستگاه‌های نامرغوب باعث بی اعتمادی نسبت به یک روش درمانی جدید می‌شود. تخفیفان سعی می‌کند همیشه بهترین مراکز را به شما معرفی کند.

مشاهده تخفیف لیزر موهای زائد

چه کسانی نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

درست است که لیزر یک درمان ایده‌آل برای رفع موهای زائد بدن است. ولی این روش برای همه افراد مناسب نیست. توصیه می‌شود که قبل از انجام لیزر حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن باشید که خطری شما را تهدید نمی‌کند. با این حال مواردی هم است که شما را از لیزر موهای زائد منع می‌کند اگر از دارویی استفاده می‌کنید که پوست را نسبت به نور خورشید حساس می‌کند، نباید از لیزر استفاده کنید. همچنین افرادی که در قلب خود باتری گذاشته اند باید از پزشک معالج خود مشورت بگیرند. همچنین می‌توان به کسانی که دارو های خاصی مصرف می‌کنند یا باید تحت درمان پزشک باشند اشاره کرد، از دارو هایی که باعث ایجاد حساسیت می‌شود، می‌توان به مسکن ها، برخی ار داروهای دیابت و غیره است. در لیست زیر تمامی موارد استفاده از لیزر را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • کسانی که پوست بسیار تیره‌ای دارند و پزشک معالج آن‌ها را از انجام لیزر منع کرده است.
 • مادران باردار و شیرده
 • اشخاصی که از بیماری‌های عصبی رنج می‌برند و ممکن از ممکن نواحی لیزر شده را دستکاری کنند.
 • کسانی که یک ماه قبل از انجام لیزر، سولاریوم کرده‌اند یا حمام آفتاب گرفته‌اند یا به خاطر نوع کارشان، ساعات زیادی از روز را در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارند.
 • کسانی که عفونت یا زخم فعال دارند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری لوپوس یا پورفیری هستند.
 • افرادی که در قلبشان باتری کار گذاشته‌اند.
 • افرادی که داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می‌کند، استفاده می‌کنند.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به تمام سوال‌های شما پاسخ دهیم. لیزر موهای زائد سرطان زا نیست و برای انجام آن خطری شما را تهدید نخواهد کرد. ولی در عین حال باید تمامی نکات بهداشتی قبل و بعد از آن را رعایت کنید و از حرفه‌ای بودن کلینیک یا مرکز لیزری که می‌خواهید در آن لیزر انجام دهید، مطمئن باشید. حتما قبل از انتخاب نوع دستگاه، با پزشک مشورت کنید. لیزر موهای زائد می‌تواند پرهزینه باشد. اما نگران نباشید. تخفیفان به شما کمک می‌کند تا کمترین هزینه را انجام دهید و بهترین نتیجه را دریافت کنید. اگر سوالی دارید که ما هنوز جواب آن را نداده‌ایم، برای ما در قسمت نظرها بنویسید. ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهیم داد.

از این مطلب خوشتان آمد؟ 1 ستاره2 ستاره (۲ رای, average: ۲٫۰۰ از ۲)
در حال بارگزاری


این مطالب را هم بخوانید:

اپیلاسیون چیست و چه نکاتی را باید در هنگام انجام آن رعایت کنید

میکرودرم چیست و چه تاثیراتی بر پوست دارد؟

میکرونیدلینگ چیست و چه تاثیری در جوانسازی پوست شما دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.