چگونه سریع لاغر شویم؟ با ۳ قدم ساده و بر اساس علم روز

0 1,696

روش‌های زیادی برای لاغری سریع وجود دارند. اما نتیجه اکثر آن‌ها چیزی جز گرسنگی زیاد و نارضایتی نیست. اگر اراده آهنین نداشته باشید، گرسنگی باعث می‌شود تا سریع از رژیم‌ غذایی خود دست بکشید. اما راهی که در این مطلب قرار است به شما پیشنهاد کنیم، باعث می‌شود تا اشتهای شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. به راحتی وزن کم کنید و در عین حال، سلامتی متابولیسم بدن خود را هم بهبود ببخشید. ادامه این مطلب را بخوانید تا یک برنامه ۳ مرحله‌ای بسیار ساده را برای اینکه چگونه سریع لاغر شویم، برایتان توضیح دهیم.

 

مرحله اول: میزان استفاده از قندها و نشاسته‌ها را کاهش دهید

بدنتان را جوری تنظیم کنید که به جای کربودهیدارت، چربی بسوزاند
بدنتان را جوری تنظیم کنید که به جای کربوهیدارت، چربی بسوزاند

مهمترین مرحله این است که مصرف شکر و نشاسته را که منبع اصلی کربوهیدرات هستند، قطع کنید یا به شدت کاهش دهید. با این کار اشتهای شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و شما کالری بسیار کمتری مصرف خواهید کرد.

حالا بدن شما به جای سوزاندن کربوهیدرات، چربی‌های ذخیره شده در بدنتان را می‌سوزاند. یکی دیگر از فواید کاهش مصرف کربوهیدرات، این است که سطح قند خون را پایین می‌آورد که باعث خارج شدن سدیم و آب از کلیه شما می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود تا آب و نفخ غیر ضروری از بدنتان خارج شود.

با این روش می‌توانید در هفته اول حتی تا ۵ کیلوگرم هم وزن خود را از طریق دفع آب و سوزاندن چربی کاهش دهید. نمودار زیر یک مطالعه را نشان می‌دهد که کاهش وزن در رژیم‌هایی با کربوهیدارت کم را با رژیم‌های کم‌چربی را در خانم‌های دارای اضافه وزن، مقایسه می‌کند.

نمودار تغییر وزن در رژیم‌های کم‌چری و کم‌کربوهیدرات
نمودار تغییر وزن در رژیم‌های کم‌چربی و کم‌کربوهیدرات

با قطع مصرف کربوهیدارت، شما بدون این‌که گرسنگی بکشید، کم‌تر غذا می‌خورید. به عبارت دیگر قطع کردن کربوهیدرات، باعث کاهش اتوماتیک چربی در بدنتان می‌شود.

 

مرحله دوم: پروتئین، روغن‌های خوب و سبزیجات مصرف کنید

مصرف غذاهای پرپرتئین و پرچرب به سریع لاغر شدن کمک زیادی می‌کنند.
مصرف غذاهای پرتئین‌دار و پرچرب به سریع لاغر شدن کمک زیادی می‌کنند.

هر کدام از وعده‌های غذایی شما باید از منبع پروتئینی غنی، منبع چربی و سبزیجاتی که کربوهیدرات کم‌ دارند، تشکیل شده باشد. با این شیوه، میزان مصرف کربوهیدرات را به محدوده توصیه شده ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز می‌رسانید.

دو تا سه وعده غذایی در روز داشته باشید. اگر عصرها احساس گرسنگی کردید، وعده چهارم را هم اضافه کنید. واهمه‌ای از مصرف چربی نداشته باشید. نباید رژیم‌های غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات با هم اجرا کنید. این کار نتیجه‌ای جز شکست ندارد و آن‌قدر گرسنگی ایجاد می‌کند تا رژیم خود را ترک کنید.

 

منابع پروتئینی را از کجا تامین کنیم؟

  • گوشت: گوشت قرمز، مرغ و بوقلمون
  • ماهی و غذاهای دریایی: سالمون، ماهی قزل آلان و میگو
  • تخم مرغ: یک تخم مرغ کامل همراه با زرده

از اهمیت مصرف مقدار زیادی پروتئین نمی‌توان صرف نظر کرد. مصرف پروتئین نشان داده که سوخت و ساز بدن را بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز تقویت می‌کند.

وقتی قصد کاهش وزن دارید، باید بدانید که پروتین، پادشاه موارد مغذی است. استفاده از رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا، می‌توانند هوس و اشتهای شما را برای مصرف غذاها تا ۶۰% کاهش دهد. همچنین استفاده از پروتئین‌ها باعث می‌شود تا شما ۴۴۱ کالری در روز کم‌تر مصرف کنید.

 

سبزیجات با کربوهیدارت کم

این نوع سبزیجات شامل بروکلی، گل کلم، اسفناج، گوجه، کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم، کاهو، خیار و… می‌شوند. بشقاب غذای خود با این سبزیجات پر کنید. شما می‌توانید مقادیر زیادی از این سبزیجات را در روز و بدون نگرانی میل کنید.

رژیم غذایی که شامل گوشت و سبزیجات باشد، تمام فیبرها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را برای سالم بودن تامین می‌کند.

 

چربی‌های خوب کدامند؟

مصرف چربی‌های خوب را فراموش نکنید.
مصرف چربی‌های خوب را فراموش نکنید.

چربی‌هایی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آودکادو و کره از بهترین نوع چربی‌ها هستند. این نوع روغن‌ها را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید و از مصرف روغن‌های دیگر خودداری کنید.

 

مرحله سوم: ۳ بار در هفته وزنه بزنید

وزنه زدن به چربی سوزی و عضله سازی کمک می‌کند.
وزنه زدن به چربی سوزی و عضله سازی کمک می‌کند.

با استفاده از این روش، شما نیازی به تمرینات سنگین ورزشی برای کاهش وزن نخواهید داشت. اما بهتر است که سه تا چهار بار در هفته به باشگاه بروید، بدنتان را گرم کنید و کمی وزنه بزنید.

توجه داشته باشید که یکی از عوارض کاهش وزن، کاهش سوخت و ساز بدن است. وزنه زدن به شما کمک می‌کند تا کالری زیادی بسوزانید و سوخت و ساز بدن خود را فعال نگه دارید.

مطالعات درباره رژیم‌های کم کربوهیدرات، نشان داده است که شما با از دست دادن مقادیر قابل توجهی از چربی، می‌توانید کمی عضله سازی کنید. اگر نمی‌توانید وزنه بزنید، انجام برخی ورزش‌های ایروبیک مانند پیاده روی، آهسته دویدن، دوچرخه سواری یا شنا، می‌تواند به شما کمک کند.

حتما بخوانید: ورزش‌هایی که بیشترین تاثیر را در کاهش وزن دارند

 

مرحله انتخابی: هفته‌ای یک بار، غذاهای کربوهیدرات‌دار مصرف کنید

شما می‌توانید یک روز در هفته، از رژیم‌تان فاصله بگیرید و کربوهیدرات مصرف کنید. بیشتر مردم معمولا پنج‌شنبه‌ها یا روزهای تعطیل را برای این کار انتخاب می‌کنند. البته بسیار مهم است که از منابع کربوهیدرات سالم مانند جو، برنج، سیب زمینی، میوه و غیره استفاده کنید.

اما فقط یک روز را به این کار اختصاص دهید. اگر این کار را بیشتر از یک بار در هفته انجام دهید یا غذای ناسالم مصرف کنید، شاهد کاهش وزنی که انتظار آن را دارید، نخواهید بود.

توجه داشته باشید که گنجاندن این وعده‌های غذایی در رژیم‌تان ضروری نیست. اما می‌توانند برخی از هورمون‌های چربی سوز مانند لپتین و هورمون‌های تیروئید را تقویت کنند.

در طول این روز شما ممکن است مقداری وزن اضافه کنید. اما توجه داشته باشید که بیشتر این وزن، آب است و در یک یا دو روز آینده آن را از دست خواهید داد.

 

همه چیز درباره کنترل کالری مصرفی

کالری شماری می‌تواند در سریع لاغر شدن به شما کمک کند
کالری شماری می‌تواند در سریع لاغر شدن به شما کمک کند

تا زمانی که کربوهیدارت بسیار کمی مصرف می‌کنید، نیازی به شمارش کالری‌ها نیست. با این حال اگر می‌خواهید آن‌ها را حساب کنید، حتما از نرم افزارها یا اپ‌های شمارش کالری استفاده کنید. برای این‌کار از اپ‌هایی مانند MyFitnessPal، Lose It!، FatSecret و Cron-o-meter استفاده کنید.

فراموش نکنید که هدف اصلی این است که مقدار مصرف کربوهیدرات را به ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز نگه‌ دارید و کالری مصرفی خود را از پروتئین و چربی‌های سالم بگیرید.

 

۱۰ نکته مهم برای آسان‌تر کردن روال کاهش وزن

به یاد داشتن این ۱۰ نکته به شما در سریع‌تر لاغر شدن کمک زیادی می‌کند

۱. صبحانه‌‌هایی با پروتئین بالا میل کنید: صرف صبحانه‌هایی که پروتئین بالایی دارند اشتها را کاهش داده و میزان دریافت کالری را کم‌تر می‌کند.

۲. از مصرف نوشابه‌های گاز دار و قند‌ دار اجتناب کنید: چنین نوشابه‌ها یا آب میوه‌هایی بسیار چاق کننده هستند. مصرف نکردن آن‌ها باعث کاهش وزن می‌شود.

۳. نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، یک لیوان آب بنوشید: یک مطالعه نشان داده که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی، کاهش وزن را تا ۴۴ درصد افزایش می‌دهد.

۴. غذاهایی را انتخاب کنید که مناسب کاهش وزن هستند: برخی از غذاها مانند تخم مرغ، سبزیجات، سالمون و… به کاهش وزن کمک زیادی می‌کنند.

۵. از مصرف فیبرها غافل نشوید: مطالعات نشان داده که مصرف فیبرهای غذایی در کاهش وزن به خصوص کاهش چربی در شکم و پهلو بسیار موثر هستند.

۶. چای و قهوه بنوشید: این نوشیدنی‌ها سوخت و ساز بدن شما را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهند.

۷. غذاهای فرآوری نشده مصرف کنید: غذاهای فرآوری نشده میزان گرسنگی شما را کم‌تر می‌کنند و برعکس غذاهای فرآوری شده، از پرخوری جلوگیری می‌کنند.

۸. غذاهایتان را آرام بجوید: کسانی که تند غذا می‌خورند، با گذشت زمان وزن بیشتری کسب می‌کنند. آرام غذا خوردن کمک می‌کند تا زودتر احساس سیری کنید و  همچنین هورمون‌های مرتبط با کاهش وزن را تقویت می‌کند.

۹. هر روز خودتان را وزن کنید: بررسی‌ها نشان داده کسانی که خودشان را هر روز وزن می‌کنند، بسیار زودتر وزن کم می‌کنند.

۱۰. کیفیت خواب خود را بالاتر ببرید: نخوابیدن یا بد خوابیدن یک فاکتور بسیار قوی در اضافه وزن است. سعی کنید هر شب به میزان کافی بخوابید.

 

چقدر سریع وزن از دست می‌دهید؟

شما می‌توانید انتظار دو تا پنج کیلو کاهش وزن در هفته اول را داشته باشید و پس از آن هم کاهش وزن مداوم را تجربه کنید. اگر تازه رژیم گرفتن را شروع کرده‌اید، به سرعت شاهد این اتفاق خواهید بود و حتی ممکن است کاهش وزن بیشتری را هم تجربه کنید.

ممکن از در چند روز اول حس خوشایندی نداشته باشید. بدن شما برای سال‌ها کربوهیدرات می‌سوزانده و نیاز به مقداری زمان برای عادت کردن به سوزاندن چربی دارد.

بعد از چند روز اول، احساس بسیار بهتر و انرژی بیشتری را تجربه خواهید کرد. با وجود چندین دهه چربی ستیزی، رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات و استفاده از چربی‌های سالم می‌تواند از جهات زیادی موجب بهبود سلامتی شما شود. در ادامه برخی از فواید استفاده از این نوع رژیم را می‌توانید بخوانید:

  • قند خون با رژیم‌های کم کربوهیدرات کاهش پیدا می‌کند.
  • موجب کاهش تری گلیسیریدها می‌شود.
  • کلسترول‌های بد را کاهش می‌دهد و موجب افزایش کلسترل‌های خوب می‌شود
  • فشار خون را بهبود می‌بخشد

 

برای کاهش وزن، نیازی به گرسنگی کشیدن نیست

گرسنگی کشیدن باعث افت سوخت و ساز بدن می‌شود.
گرسنگی کشیدن باعث کاهش سوخت و ساز بدن می‌شود.

اگر از بیماری خاصی رنج می‌برید، حتما قبل از گرفتن چنین رژیمی، با پزشک خود مشورت کنید. چنین رژیمی می‌تواند نیاز شما به مصرف دارو‌ها را کاهش دهد. همچنین با گرفتن این نوع رژیم و کاهش کربوهیدارت‌ و قند خون، محیط مناسبی برای هرمون‌های بدن پدید می‌آورید و از مغر خود می‌خواهید شروع به کاهش وزن کند. این امر سبب کاهش شدید اشتها و گرسنگی می‌شود. فراموش نکنید که اشتها و گرسنگی، عامل اصلی ترک رژیم‌های غذایی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صبحانه رو با تخفیف بزن...
همین حالا خرید کنید
close-image