با قلعه رودخان ، دژ مستحکم گیلان آشنا شوید

همه ما فومن را با طبیعت سرسبز، باغ‌ها و جنگل‌های بسیار جذابی که دارد، می‌شناسیم. فومن سرزمینی کهن است و با قدمتی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ساله از تاریخی‌ترین مناطق شمال ایران به حساب می‌آید. در این میان قلعه رودخان یکی از بناهای قدیمی این شهر است که از زمان ساسانیان تا به حال در مقابل تمام برف، باران و طوفان‌هایی که به این منطقه آمده‌اند، مقاومت کرده و خم به ابرو نیاورده. برای رفتن به این قلعه زیبا باید از پله‌های زیادی عبور کرد. این کار ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد، ولی لطفا نپرسید که تعداد پله های قلعه رودخان چندتاست؟ فقط بدانید با رسیدن به این قلعه در حال دیدن یکی از زیباترین و خاص‌ترین آثار تاریخی ایران هستید. با ما همراه شوید تا نگاهی موشکافانه‌تر به این دژ مستحکم در استان گیلان بیندازیم.

 

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان
این قلعه در طول تاریخ شاهد قیام‌ها و مقاومت‌های زیادی بوده.

گیلان یکی از بکرترین طبیعت‌های ایران را داراست. در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فومن، در دل طبیعت محصور کننده این منطقه و میان جنگل‌ها، بزرگ‌ترین قلعه آجری ایران به شکوه تمام خودنمایی می‌کند. قلعه‌ای که تاریخ را به خود دیده و حالا پذیرایی گردشگرانی است که آمده‌اند تا تاریخ، طبیعت و شکوه را در کنار هم ببینند.  قلعه رودخان در گویش تالشی با نان “قله رخون” معروف است. دلیل نام‌گذاری آن هم به این خاطر است که در کنار رودخانه رخون واقع شده و آن را قلعه رودخانه‌ای قله رخون نام نهاده‌اند. این قلعه در قدیم با نام‌های قلعه هزارپله، حسامی، سکسار و سگسال معروف بوده است.

قلعه رودخان در زمان خود موقعیت استراتژیکی و رزمی داشته. ارتفاع قلعه از رشت ۶۸۰ متر است. در شمال قلعه رودخانه قلعه رودخان قرار گرفته که آب آن با مقداری باران دوبرابر می‌شود و عبور سربازان از این منطقه را دشوار خواهد کرد. همینطور به دلیل قرار گرفتن در جنگلی که پوشیده از درختان کهن و سر به فلک کشیده است، باعث شده تا این قلعه بسیار کم مورد حمله متجاوزان قرار بگیرد. طول دیوارهای قلعه به ۱۵۰۰ متر می‌رسد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است. قلعه رودخان به دو بخش ارگ و قورخانه تقسیم شده است. اگر در قسمت غربی قلعه شده و قورخانه یا همان زرادخانه در قسمت شرقی قلعه قرار دارد. بخش غربی قلعه شامل برج‌ها، شاه‌نشین و آب انبار است. در قسمت شرق شامل دروازه ورودی، زندان و حمام است.

 

تاریخچه قلعه رودخان

زمان ساخته شدن قلعه رودخان به صورت دقیق مشخص نیست.
حرف و حدیث زیادی در مورد زمان ساخته شدن قلعه رودخان وجود دارد.

برای آشنایی بهتر با تاریخچه قلعه رودخان، باید با تاریخ گیلان بیشتر آشنا شد. گیلان در گذشته به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم شده بود. فومن در آن زمان مرکز گیلان غربی شناخته می‌شد. حکمرانان آن زمان برای دفاع از گیلان غربی دست به احداث یک قلعه مستحکم زدند به بعدها به قلعه رودخان معروف شد. هرچند که تا قرن دهم هجری نام از این دژ مستحکم در تاریخ برده نشده ولی باور عمومی بر این که است این قلعه تا مدت‌ها مرکز حکمرانی حکام گیلان غربی بود. برخی از کارشناسان تاریخی بر اساس برخی شواهد تاریخی دیگر، بر این باورند که این قلعه در زمان ساسانیان و همزمان با حمله اعراب به ایران بنا شد که در زمان سلجوقیان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

این قلعه در طول تاریخ خود، شاهد مبارزات مختلفی بوده است. از امیر حسام الدین دباج فومنی گرفته که به عنوان حکمران فومن شروع به مبارزه با صفویان کرد تا قیام هدایت خان، حاکم وقت فومن برعلیه کریم خان زند و پایگاهی که میرزا کوچک خان جنگلی در این قلعه برای خود درست کرد.

 

امکانات رفاهی و گردشگری در اطراف قلعه رودخان

قرار گرفتن قلعه رودخان در فومن باعث شده تا این قلعه طبیعتی بی‌نظیر و مخصوص به خودش را داشته باشد. یکی از اولین کارهایی که در هنگام رفتن به قلعه رودخان باید انجام دهید پیاده روی و رسیدن به قلعه تاریخی است. گشت و گذار در راه رسیدن به قلعه و دیدن مناطق بکر طبیعی، مانند بهشتی برای طبیعت گردان در فصول بهار و تابستان است.

رستوران های محلی و مغازه‌های صنایع دستی و محصولات محلی در دیگر جاذبه‌هایی است که در اطراف این منطقه پیدا خواهید کرد. قبل از رسیدن به مسیر پلکانی قلعه، رستوران‌های محلی با خوشمزه‌ترین غذاهای گیلکی، پیشنهادی عالی برای عاشقان غذا است. در کنار همین رستوران‌ها می‌توانید محصولاتی را مشاهده کنید که زنان روستاهای اطراف با دسته‌هایشان آن‌ها را درست کرده‌اند. از لباس‌ها و بافت‌های محلی گرفته تا انواع نان و کلوچه. این بازار چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

 

مسیر دسترسی به قلعه رودخان

آدرس قلعه رودخان تقریبا سرراست است. این قلعه در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر فومن واقع شده. تنها کافی است که از شهر فومن به سمت جاده قلعه رودخان حرکت کنید. پس از عبور از چندین روستا به روستای قلعه رودخان می‌رسید. شما باید ماشین خود را پارکینگی که تعبیه شده پارک کنید و پیاده به سمت قلعه رودخان بروید. پس از عبور از مغازه‌ها و رستوران‌های متعدد محلی به مسیر پلکانی قلعه می‌رسید. اگر واقعه اشتیاق دارید که بدانید قلعه رودخان چند پله دارد؟ باید بگوییم که باطی کردن حدود ۱۰۰۰ پله و مسیر ۱.۵ کیلومتری بالاخره به این قلعه زیبا خواهید رسید.


تور طبیعت گردی و سفر به روستای فومن و قلعه رودخان

۴ منطقه شمال ایران که پدیده اقیانوس ابر در آن‌جا رخ می‌دهد

بهترین شهرها برای اجاره ویلا در شمال کدامند؟

روستای فیلبند، مرتفع‌ترین ییلاق مازندان با چشم‌اندازی باورنکردنی

تخفیف بهترین رستوران های تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.