ورزش پیلاتس چیست و چه تاثیری روی سلامتی بدن دارد؟

بارها شده اسم پیلاتس را در برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌های آمریکایی شنیده‌ باشیم. و به نظرمان ورزش پرطرفداری محسوب می‌شود. هرچند واقعیت این است که تعداد اندکی در ایران از زیر و بم این ورزش باخبر هستند. پیلاتس از آن دسته ورزش‌هایی است که روی هماهنگی ذهن و بدن تمرکز می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که ورزش پیلاتس چیست؟ و این ورزش چه فوایدی برای ما دارد،  با ما همراه شوید و این مطلب را بخوانیم.

ورزش ییلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس از آن درسته ورزش‌هایی است که روی سلامتی جسم تمرکز دارد. تمرینات این ورزش از سال ۱۹۲۰ توسط شخصی به اسم ژوزف پیلاتس ابداع شد. در ابتدا این ورزش را علم کنترل بدن نام گذاری کرده بودند. پس از مرگز ژوزف پیلاتس، به احترام وی اسم آن را به پیلاتس تغییر دادند و به این ورزش با همین نام محبوب و متداول شد. در حال حاضر این ورزش به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های دنبال تبدیل شده و در میان بانوان جایگاه ویژه‌ای دارد.

تمرینات ورزش پیلاتس به نحوه‌ای طراحی شده‌اند تا انعطلاف و قدرت اندام‌های بدن را بدون اینکه باعث حجیم شدن عضلات شود، بالا ببرد. این ورزش در حقیقت مجموعه‌ای از تمرینات و حرکاتی است که با کمک گرفتن از وزن بدن، جاذبه و وسایل مخصوص این ورزش، مقاومت و توان‌ هر فرد در هر شرایط سنی را بالا می‌برد، ماهیچه‌ها را تثبیت می‌کند و در نهایت بدن را قوی و ورزیده می‌کنند.

در کنار افزایش قدرت بدنی بدون حجیم شدن عضلات بدن، چیزی که باعث شده این ورزش به خصوص در میان بانوان بسیار محبوب باشد، ایجاد هارمونی بین بدن و مغز است. تمرینات این ورزش طوری طراحی شده‌اند که با انجام حرکات کنترل شده بین مغز و بدن هارمونی فیزیکی ایجاد کنند. پیلاتس به ذهن شما کمک می‌کند تا در مورد شیوه حرکات بدنی خود سطح مشخصی از آگاهی داشته باشید و در نهایت بدن خود را بهتر بشناسید.

فواید پیلاتس چیست؟

تمرکز اصلی ورزش پیلاتس روی سلامت و آمادگی عمومی بدن است. این ورزش قابلیت این را دارد که تمام عضلات بدن را درگیر کند. به همین دلیل فایده ان از تمرینات با وزنه بسیار بیشتر است. در انجام منظم حرکات پیلاتس می‌تواند بدن شما را سالم و قوی نگه دارد. پیلاتس می‌تواند در بهبود عملکرد ماهیچه‌های بدن، حفظ تعادل بدن و کاهش استرس کمک زیادی کند. این ورزش تاثیر زیادی بر قدرت بدن، استحکام نخاع، ساختار اسکلتی بدن و البته انعطاف پذیری بدن دارد. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید که پیلاتس ورزشی برای لاغری و کاهش وزن نیست. اگر قصد کاهش وزن دارید، حتما در کنار پیلاتس از ورزش‌ های هوازی را انجام دهید.  ما در زیر بخشی از فواید اصلی و مهم این ورزش را که می‌تواند تاثیر زیادی برای شما داشته باشد را شرح داده‌ایم.

افزایش آگاهی بدن

بسیاری از افراد فراموش کرده‌اند که چطور باید از عضلات خود استفاده کنند. و زمان واکنش‌هایشان هم بسیار کند است. پیلاتس به شما کمک می‌کند تا ارتباط بدن با ذهن بهبود بدهید تا از حداکثر توانایی‌هایتان استفاده کنید و تعادل و جهت‌گیری بدن را بهتر و بیشتر کنید. بسیاری از افراد در ابتدا تاثیر این موضوع را بی اثر می‌داند. ولی با دیدن نتیجه کار خود شگفت زده می‌شوند.

 ماهیچه‌های قوی و بدون چربی

پیلاتس ماهیچه‌ها را حجیم نخواهد کرد. ولی تاثیر بسیاری به شکل دادن آن‌ها می‌گذارد. ترکیب این ورزش با تمرینات هوازی که ضربان قلب را افزایش می‌دهد، باعث چربی سوزی بهتر می‌شود. ترکیب این ورزش با پیاده روی یک ترکیب عالی است. با انجام ۵ بار در هفته این ورزش می‌توانید به راحتی ماهیچه‌هایی قوی و بدون چربی داشته باشید.

بازسازی جراحت‌ها

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ورزش در ابتدا برای درمان و بازسازی جراحت‌های ابداع شده بود. دلیل آن‌هم سبک بودن و شدت کم این ورزش است که باعث شده برای درمان و بازسازی جراحت‌ها بسیار مفید باشد. البته این را نظر بگیرید که هیچ چیزی را نمی‌توان جایگزین توصیه‌های پزشک کرد.

کاهش استرس

انجام تمرینات پیلاتس آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید ساده نیست. این ورزش به نیاز به تمرکز دارد. شما نمی‌توانید با یک ذهن درگیر سراغ انجام این تمرینات بروید. تمرکز روی انجام این تمرینات باعث می‌شود تا شما فقط به نحوه صحیح انجام این تمرین‌ها فکر کنید و فکرتان سراغ مشکل‌های روزمره و شخصی نمی‌رود. علاوه بر این نفس کشیدن در این ورزش بسیار مهم است. پیلاتس به شما یاد می‌دهد تا چگونه درست نفس بکشید. و به همین سادگی و تنها با تمرکز و درست نفش کشیدن این ورزش به شما کمک می‌کند تا استرس را از خود دور کنید.

مشاهده پیشنهادهای پیلاتس در سایت تخفیفان، ای


تی آر ایکس چیست و چگونه باعث لاغری می شود؟

باشگاه بدنسازی تهران کجا بریم؟

تخفیف بازدید برج میلاد تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.