کویر مرنجاب کجاست؟ تمام زیبایی‌های کویری در یک‌جا

کویر مرنجاب در استان اصفهان و در نزدیکی کاشان یکی از خاص‌ترین کویرهای ایران است. مرنجاب در اصل نام یک کاروانسرا و قنات متعلق به دوران صفویه بوده است. و کم‌کم سایر مناطق اطراف کاورانسرا هم به مرنجاب تغییر نام داده‌اند. امروزه به کل منطقه کویری که در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته، کویر مرنجاب می‌گویند. برای رفتن به کویر مرنجاب مسیرهای متنوعی وجود دارد. بهترین و راحت‌ترین راه این است که سمت کاشان به سمت این کویر حرکت کنید. در غیر این‌صورت مسیر گرمسار و مسیر خالد آباد می‌تواند شما را به این کویر برساند.

 

چرا باید به کویر مرنجاب برویم؟

کاروانسرای شاه عباسی در کویر مرنجاب
کاروانسرای شاه عباسی در کویر مرنجاب

کویر مرنجاب از معدود کویر‌هایی است که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. کاروان سرای مرنجاب هم که دستور شاه عباس ساخته شده از مسیر ارتباطی بین دو شهر خراسان و اصفهان بوده است. دلیل احداث این قلعه زیبا حمله ازبک‌ها و افغان‌ها از طریق دریاچه نمک و این کویر به کاشان و اصفهان بود. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده‌بانی درست شده و  در آن زمان ۵۰۰ پاسدار همیشه در کاروانسرا حضور داشتند تا امنیت عبور کالا از اروپا به چین و برعکس را تامین کنند. در حال حاضر و پس بازسازی و مرمت کاروانسرا، اتاق‌های کاروانسرای مرنجاب اجاره داده می‌شود. اقامت در این کاروانسرای تاریخی در نوع خود هیجان انگیز و لذت بخش است. قناتی در کنار کاروانسرا وجود دارد که از نوع آب شیرین است. وجود این قنات در کنار کویر و شوره زار بسیار رازی است که هنوز فاش نشده.

از کوير مرنجاب در کنار کویر مصر و کویر کاراکال به عنوان یکی از زیباترین نقاط کویری ایران یاد می‌کنند. تپه‌های شنی بلند و جنگل‌های تاق، جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌‌اند. دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند. لازم به ذکر است که جزیره سرگردانی در دریای بیکران کویر، به جز یک یا دو ماه از سال که به دلیل بارندگی در منطقه، قابل مشاهده است. این جزیره در سایر ایام سال به نمکزار تبدیل می‌‌شود.

 

جزیره سرگردان

جزیره سرگردان یکی از نقاط دیدنی کویر مرنجاب است. تا حالا به ذهنتان خطور کرده که چرا به این منطقه جزیره سرگردان می‌گویند؟ وقتی که از یک فاصله دور به این جزیره نگاه کنید. دو انتهای این جزیره در افق محو می‌شوند. منظره‌ای از یک کشتی سرگردان در دریایی پر از شن‌های کویری دیده می‌شود. دلیل به وجود آمدن چنین تصویری، بارندگی در منطقه است. شما فقط دو ماه در سال می‌توانید جزیره سرگردان را مشاهده کنید. در باقی ماه‌های سال به علت خشک شدن آب این جزیره تبدیل به نمک زاد می‌شود.

 

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

رویش گیاه در کویر مرنجاب
رویش گیاه در کویر مرنجاب

آب و هوای به نسبت معتدل کویر مرنجاب باعث به وجود آمدن انواع پوشش گیاهی و جانوری شده. گیاهان شورپسندی مانند درختان گز و تاغ و بوته‌های قیچ، ارته، اسکنبیل و دم گاوی رشد خوبی در این کویر دارد. پوشش جانوری در این کویر به دلیل وجود آب و پشش گیاهی بسیار غنی است. حیواناتی مانند آفتاب پرست، گرگ، گربه شنی، روباه شنی، انواع مارمولک، مار، عقرب و حتی عقاب در کوير مرنجاب به راحتی دیده می‌شوند. در سال‌های اخیر گزارش شده که یوز پلنگ هم در این کویر دیده شده است. بنا به گفته ساکنان محلی تعداد ۲۱ راس یوزپلنگ در حال حال حاضر در این کویر زندگی می‌کنند.

 

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

سفر به کویر
سفر به کویر

سفر به کویر همیشه زیبایی‌های خاص خود را دارد ولی اگر قصد سفر به کویر مرنجاب را دارید. پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب است. در این زمان متوسط دما در روز حدود ۱۹ درجه سانتی گراد  و شب در حدود ۵ درجه سانتی گراد است.  در ابتدای بهار نیز هوا معتدل و خنک است. ولی در تابستان دمای هوا در روز به ۴۰ درجه سانتی گراد هم می‌رسد. به همین دلیل تابستان زمان مناسبی برای سفر به کوير مرنجاب نیست.

 

تور کویر مرنجاب

تور کویر مرنجاب و لذت پیاده روی در تپه های شنی
تور کویر مرنجاب و لذت پیاده روی در تپه های شنی

همه ساله از اواسط پاییز تا اواسط بهار تور کویر مرنجاب محبوبیت خاصی دارد. تورهای زیادی با گشت‌هایی مانند دریاچه نمک، چاه دست کن، دریاچه فصلی نمک، آفرود سواری در دل کویر برگزاری می‌شوند. این تورها لحظاتی خاطره انگیز مانند شب نشینی در آسمان پرستاره کویر و لذت قدم زدن در چند ضلعی های تمام نشدنی دریاچه نمک با رفلکس زیبای نور را برای شما مهیا می‌کنند. اگر به دنبال تفریحات کویر مرنجاب هستید، حتما پیشنهادهای تور کویر مرنجاب در سایت تخفیفان را مشاهده کنید. محل اقامت در کویر مرنجاب برای این تورها معمولا یا به صورت کمپینگ است یا در کاروانسرای شاه عباس اقامت خواهید کرد.

مشاهده پیشنهادهای تور کویر مرنجاب در تخفیفان

 

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.