با قدیمی ترین شهرهای ایران آشنا شوید

6 9,785

 ایران با هزاران سال تاریخ مکتوب یکی کهن‌ترین تمدن‌های بشری به حساب می‌آید. در طول این زمان صدها شهر بنا شده و تخریب شده. اگر از شما بپرسیم قدیمی‌ترین شهرهای ایران کدامند؟ لابد از شیراز، اصفهان و امثلا این شهرها یاد خواهید کرد. درست است که این شهرها از قدیمی ترین شهرهای ایران هستند ولی قدیمی‌ترین شهرهای ایران نیستند. قدیمی‌ترین شهرهای ایران که هنوز هم آثاری از آن‌ها پابرجاست شهرهایی مثل شوش، شهر سوخته و شهر حریره هستند. با ما همراه باشید تا قدیمی‌ترین شهرهای ایران زمین را به شما معرفی کنیم.

شوش، قدیمی‌ ترین شهر زنده ایران

شوش، قدیمی‌ترین شهر ایران است زندگی هنوز هم در آن جریان دارد.
شوش، قدیمی‌ترین شهر ایران است زندگی هنوز هم در آن جریان دارد.

قلب تاریخی ایران یعنی شوش پایتخت نخستین تمدین ایرانی است که زندگی از ۷ هزار سال پیش تا کنون در آن جریان دارد. شوش که هنوز هم جایگاه مهم خود را از دست نداده یکی از دیدنی‌ترین و البته تاریخی‌ترین شهرهای ایران است. شهر شوش برای سال‌ها مرکز تمدن ایلامی‌های بوده. شهر شوش تا زمان شروع پادشاهی هخامنشیان پایتخت بوده. اطلاعاتی که از این شهر به دست آمده نشان می‌دهد که این شهر در حدود ۲ هزار سال پایتخت بوده است.

شهر شوش تا قبل از حمله مغول‌ها رونق بسیاری داشت و تنها پس از آن زمان بوده که سکونت در این شهر کمتر می‌شود. باستان شناسان پس از حفاری در مناطقی نزدیک شوش پی بردند که کشاورزی از حدود ۹ هزار سال پیش در این منطقه رواج داشته. از جمله دیدنی‌هایی که در شهر شوش می‌توانید مشاهده کنید به کاخ اردشیر، کاخ آپادانا، ایوان کرخه و تپه‌های باستانی شوش می‌توان اشاره کرد.

 

شهر سوخته

شهر سوخته در زمان خود یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دنیا بوده.

ابر شهر باستانی سیستان و بلوچستان که روی که آبرفت‌های رود هیرمند ساخته شده. می‌گویند شهر سوخته پیشرفته‌ترین تمدن کهن به حساب می‌آید که با دوره برنز تمدن جیرفت هم مقایسه می‌شود. کسی هنوز دلیل از بین رفتن یا از سکنه خالی شدن این شهر را نمی‌داند. به خاطر همین هم اسم این شهر را شهر سوخته گذاشته‌اند. شهر سوخته که در حدود ۲۸۰ هکتار وسعت داشته از سیستم آبرسانی و فاضلاب بسیار پیشرفته‌ای برخوردار بوده که نشان از پیشرفت و شکوه این شهر در آن زمان داشته. صنایع مختلفی در شهر سوخته رواج داشته است. زینت آلاتی که در حفاری‌ها از این شهر به دست آمده، گواه این مدعا هستند. قدیمی‌ترین تخته نرد دنیا و همینطور قدیمی‌ترین چشم مصنوعی در شهر سوخته پیدا شده.

 

شهر دقیانوس

شهر دقیانوس فقط یک افسانه نیست. زمانی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده.

دقیانوس فقط یک افسانه نیست. دقیانوس تمدنی با عظمت داشته که در خاک‌های جیرفت مدفون شده. شهر دقیانوس یکی دیگر از شهرهای قدیمی ایران است. مارکوپلو جهانگرد معروف ایتالیایی در سفرنامه خود از شهر دقیانوس به عنوان یک شهر باشکوه یاد کرده. دقیانوس از جمله شهرهای اسلامی است که در دوره سلجوقیان ساخته شد و در زمان خود جزو بزرگترین شهرهای اسلامی شناخته می‌شد.

هرچند اکنون مقدار زیادی از شهر دقیانوس باقی نمانده ولی این شهر جزو اولین تمدن‌ها در خاورمیانه به شمار می‌رود و به ثبت ملی هم رسیده است. تاریخ دقیانوس به ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این شهر در آن زمان مهد فرهنگ، هنر و قدرت به شمار می‌رفت. در حاشیه این شهر زیبا رودخانه هیل رود قرار دادشته و به همین خاطر، اطراف آن مملو از زمین‌های کشاورزی بوده. در کنار این‌ها وجود معادن و پادشاهی مقتدر باعث شده تا دقیانوس به یکی از بی‌نظیرترین شهرها تاریخ بدل شود.

 

شهر حریره

شهر حریره یکی از جاذبه‌های تاریخی و مهم جزیره کیش به حساب می‌آید.

در جزیر کیش زمانی یک شهر باستانی وجود داشت که در قرن ۴ تا ۱۰ هجری قمری دوران طلایی خود را می‌گذرانده. اگر قصد سفر به کیش را دارید حتما سری هم به شهر باستانی حریره بزنید. این شهر یکی از زیباترین آثار باستانی شناخته می‌شود و دلیل آن‌هم به خاطر قرار گرفته این شهر در در غار و کوه‌های مختلف است. بر اساس کاوش‌هایی که در این انجام شده، دارای بخش ساحلی، بخش عمارت اعیانی، حمام و مسجد بوده. وجود قنات‌های قدیمی و کارگاه‌های شیشه گری هم به زیبایی شهر حریره افزوده است. حریره به یک شهر برون گرا معروف بوده و در زمانی که شهرها معاری دفاعی و درونگرایی داشتند، این شهر اینگونه نبوده و خبری از دیوار در اطراف شهر نیست.  برای آشنا شدن با بیشتر با شهر حریره حتما مطلب جاذبه‌های تاریخی جزیره کیش را بخوانید.


۶ جاذبه طبیعی جزیره قشم که حتما باید ببینید

با تمام جاذبه های گردشگری نمک آبرود آشنا شوید

کد تخفیف اوپارک تهران در تخفیفان

6 نظرات
 1. ایمان می‌گوید

  عکس دوم مربوط به شوشتر میباشد سازه های آبی شوشتر که متعلق به دوران ساسانی میباشند.

 2. Mir می‌گوید

  درود و سلام
  نام آنزان ایذه کنونی راباقدمت ۷۰۰۰ساله شهر سنگ نگاره های جهان فراموش ننمایید.
  سپاس وتشکر

 3. امید می‌گوید

  چرا اسمی از تیس چابهار وجود نداره که قدمتش از همه اینا بیشتره

 4. قمی می‌گوید

  باسلام من یک قمی هستم و می دانم تاریخ و تمدن خیلی از فواید را دارد و میخواهم بگویم که قم غیر از اینکه شهری بسیار مذهبی و دوستدار اهل بیت است شهری بسیار قدیمی است اما مردم ایران حتی خود قمی ها این شهر را بدون جاذبه طبیعی و تاریخی می دانند بلکه مکان هایی مانند تپه درویش قلی که در مرکز قم قرار دارد تاریخ این شهر را به ۷۰۰۰سال پیش میکشد.
  حتی اثاری کشف شده که به ۱۰تا۱۲هزار سال کشیده می‌شود.گنبد نمکی قم که اگر گمان کنم در بخش خلجستان قرار گرفته است دارای شواهدی است که زمان به وجود امده آن را به ۶۰میلیون سال پیش می کشد .
  اما در شهر هایی مانند شوش وتخت جمشید که شکوفایی تمدن ،بیشتر از شهری مانند قم که هر پادشاهی که ایران را تصرف میکرد این شهر ازبین رفته با خاک یکسان میشد را دارد .
  شکوفایی گذشته قم به زمان علویان می‌رسد که اسلام وارد قم شد و به همین دلیل قم را شهری فقط با تاریخ اسلام می شناسند
  شهر مارو هم به لیست تاریخی تون اضافه کنید 😊

 5. . می‌گوید

  بابا گلپایگان اصلا خونه نداشتند که قدمتش برمیگرده به دوران پارینه سنگی که سنگ نگاره داشتن چرا از اون چیزی نگفتید؟

 6. Kamran می‌گوید

  بابا ۹هزار سال چیه.من جای خوندن در همدان و کرمانشاه قدمت شهرهای دارن بالای ۱۳هزار سال.یه موزه در عید سه سال پیش در کرمانشاه دیدیم موزه پارینه سنگی دیرنه سنگی ک بعضی اشیعا جنگی سنگی با قدمت بالای ۱۰هزار سال ک ساخته دست بشر بود وجود داشت.خواهشن کسی اگر میخواد متنی رو بنویسه فقط ب داشته خودش اکتفا نکنه و مطلب اشتباه ننویسه.مثال شهر دقیانوس شهر زیاد قدیمی نیست.ک اسمشو آوردی.شک نکنید بالای ده شهر قدیمی در ایران هست ک قدمتشون از اینا ک نوشته بیشتره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صبحانه رو با تخفیف بزن...
همین حالا خرید کنید
close-image