راهنمای خرید کفش طبیعت گردی

1 750

این موضوع برای شما هم پیش آمده که کفشی که برای طبیعت گردی انتخاب کرده‌اید، پایتان را اذیت کند؟ پوشیدن کفش نامناسب باعث می‌شود تا پاهایتان تاول بزند یا دردهایی را در هنگام پیاده روی در طبیعت احساس کنید. مطمئنا در این شرایط نمی‌توانید از طبیعت لذت ببرید. بنابراین خرید کفش طبیعت گردی که مناسب پاهایتان باشد و آن‌ها را اذیت نکند، بسیار مهم است. شما باید اطمینان حاصل کنید که کفش شما در هنگام راه رفتن، به هیچ عنوان اذیت نمی‌کند. قبل از این به فروشگاه بروید و خریدتان را انجام دهید، شما به یک راهنمای خرید کفش طبیعت گردی احتیاج دارید. در این مطلب قصد داریم شما را با تمام جوانب خرید یک کفش طبیعت گردی آشنا کنیم.

 

خرید تور طبیعت گردی با تخفیف‌های ویژه

 

گام اول راهنمای خرید کفش طبیعت گردی: انتخاب کفش مناسب

راهنمای خرید کفش طبیعت گردی : راحتی کفش باید الویت اصلی شما باشد.
راهنمای خرید کفش طبیعت گردی : راحتی کفش باید الویت اصلی شما باشد.

می‌گویند وقتی پای شما ناراحت باشد، این ناراحتی به تمام بدن رسوخ می‌کند. مطمئنا وقتی در طبیعت هستیم، دوست نداریم چنین اتفاقی برایمان رخ دهد. بنابراین انتخاب کفش مناسب بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید با رعایت چهار نکته مهم که مفصل توضیحشان داده‌ایم، بهترین انتخاب را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لوازم سفر به کویر

 

۱. از کفش مخصوص دویدن فقط برای طبیعت گردی ساده استفاده کنید

کفش‌های مخصوص دویدن مانند کفش‌های ورزشی اما بسیار سبک‌تر از کفش‌های پیاده روی هستند. این کفش‌ها مناسب طبیعت گردی‌های ساده هستند. از این کفش‌های در صورتی استفاده کنید که فقط می‌خواهید در یک مسیر ساده و مسطح پیاده روی کنید و قصد صعود به جایی را ندارید. اگر بسیار کم کوه نوردی می‌کنید، این کفش می‌تواند نیازهای شما را برطرف کنید. اما اگر می‌خواهید پیاده روی را به صورت جدی‌تر انجام دهید یا قصد پیاده روی طولانی مدت از سربالایی‌ها را دارید، به کفشی نیاز دارید که پشتیبان مچ پای شما باشد و به خوبی از آن‌ها محافظت کند.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل کویرهای ایران

 

۲. برای راحتی بیشتر کفش‌های طبیعت گردی سبک‌وزن را انتخاب کنید

زیره کفش طبیعت گردی معمولا سخت‌تر و سنگین‌تر از کفش‌های پیاده روی و معمولی هستند. همچنین ارتفاع آن‌ها تا بالای مچ پا می‌رسند تا از مچ به خوبی محافظت و پشتیبانی کنند. کفش‌‌های طبیعت گردی در وزن‌های مختلف ارائه می‌شوند که هر کدام برای مناسبت‌های مختلف مناسب هستند.

کفش طبیعت گردی سبک، مناسب پیاده روی در مسیرهای نسبتا راحت هستند. شما همچنین می‌توانید از این کفش‌ها فقط در مواقعی که بار نسبتا سبکی حمل می‌کنید، استفاده کنید. اما این کفش‌ها همانند کفش‌های سنگین‌وزن از مچ پاها به خوبی پشتیبانی نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: کویر بشرویه

 

۳. اگر قصد دارید در مسیرهای دشوار پیاده روی کنید، کفش‌های سنگین وزن انتخاب کنید

هر چه وزن کفش طبیعت گردی سنگین‌تر باشد، محافظت و پشتیبانی بهتری از مچ پاهای شما دارد. همچنین زیره‌های محکم‌تر کفش از شما در برابر مسیر بهتر محافظت می‌کنند. کفش‌های سنگین وزن، معمولا انتخاب سنتی طبیعت گردها هستند. اما اگر شما این کار را به صورت حرفه‌ای انجام نمی‌دهید، حتما با توجه به نوع مسیر و میزان وزن باری که در حال حمل آن هستید، کفش مناسب خود را انتخاب کنید. حواستان باشد که هر چه کفش سخت‌تر و سنگین‌تر باشد، جا افتادن کفش در پایتان زمان بیشتری می‌برد و مدتی طول می‌کشد تا در آن‌ها احساس راحتی کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با منطقه حفاظت شده هلن

 

۴. در صورت لزوم کفش‌های تخصصی را انتخاب کنید

شما ممکن است برای هر نوع فعالیت به کفشی خاص احتیاج داشته باشید. به عنوان مثال در هنگام کوهنوردی، کفش‌های سبک وزن نمی‌توانند پشتیبانی مناسبی از پاهای شما داشته باشند. برای کوهنوری شما به کفش‌ کوهنوری نیاز دارید که کشش و سختی بیشتری دارد. اما اگر قصد صخره نوردی را دارید، باید کفشی را انتخاب کنید که مناسب انجام این کار باشد. کفش‌های صخره نوردی معمولا زیره لاستیکی دارند تا کشش و دوام بیشتری داشته باشند.

 

گام دوم راهنمای خرید کفش طبیعت گردی: اندازه مناسب

در انتخاب اندازه کفش، کمی دست و دلباز باشید.
در انتخاب اندازه کفش، کمی دست و دلباز باشید.

در گام اول راهنمای خرید کفش طبیعت گردی برای شما توضیح دادیم که در زمان خرید، چه عواملی باید در خرید شما تاثیرگذار باشند. حالا که با گام اول به خوبی آشنا شدید، باید سایز مناسب را انتخاب کنید. انتخاب سایز مناسب بیشترین تاثیر را روی راحتی شما در هنگام سفر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: انواع گردشگری

 

۱. ابتدا جوراب مناسب را انتخاب کنید

وقتی مشغول انتخاب و خرید کفش مناسب طبیعت گردی هستید، جورابی را بپوشید که می‌خواهید در طبیعت گردی از آن استفاده کنید. پوشیدن جوراب‌های مختلف ممکن است در انتخاب اندازه مناسب، تاثیر داشته باشند. جورابی را انتخاب کنید که به خودی خود راحتی بیشتری را فراهم می‌کند. اما توجه داشته باشید که جوراب نباید آنقدر گشاد باشد که در پا سر بخورد. جورابی را انتخاب کنید که از پارچه‌های ضد رطوبت درست شده‌اند. به هیچ عنوان از جوراب‌های نخی استفاده نکنید. چون آن‌ها رطوبت را در خود نگه می‌دارند. جوراب‌هایی انتخاب کنید که از پشم یا الیاف مصنوعی درست شده‌اند. تا رطوبت را از بین ببرند. مطمئن شوید که آن‌ها پاهای شما را به خوبی پوشانده‌اند. از جوارب‌های ضخیم برای زمستان و جوراب‌های نازک برای تابستان استفاده کنید.

 

۲. هراسی از انتخاب یک سایز بزرگ‌تر نداشته باشید

طبیعتا در هنگام انتخاب سایز، شما می‌خواهید که همان سایز همیشگی را انتخاب کنید. اما در هنگام خرید کفش پیاده روی، بهتر است نیم سایز یا حتی یک سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید تا با توجه به جورابی که پوشیده‌اید راحتی بهتر و بیشتری داشته باشید. اندازه‌های مختلف را انتخاب کنید تا متوجه شوید که چه سایزی برای شما بهتر است.

 در صورت امکان بهتر است تا پای خود را یک بار دیگر اندازه بگیرید. بسیاری از فروشگاه‌های معتبر دستگاه‌های اندازه‌گیری سایز پا دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین پاهای شما ممکن است در هنگام پیاده روی، کمی متورم شوند. بنابراین بهتر است در انتخاب سایز بزرگ‌تر نگرانی نداشته باشید.

 

۳. برندهای مختلف را امتحان کنید

میزان اندازه بودن کفش در هر برندی کمی متفاوت است. بسیار مهم است که برندها و کفش‌های متنوع را امتحان کنید تا مطمئن شوید که کدام‌یک مناسب شماست. در واقع فرمی که ساختار داخلی یک کفش را تشکیل می‌دهد ممکن است در یک برند عالی باشد ولی در برند دیگر پاهای شما را بزند. بسیار مهم است که از راحت بودن کفش در هنگام راه رفتن، مطمئن شوید.

 

۴. از محکم و شل بودن کفش اطمینان حاصل کنید

یک کفش خوب طبیعت گردی باید پاشنه‌های پا را کامل پوشش دهد و گودی کف را به خوبی پر کند و در عین حال پای شما نباید در کفش احساس تنگی کند. برای امتحان کردن کفش، کمی روش پاشنه پا و کف پا فشار بیاورید. اگر احساس راحتی کردید، آن کفش مناسب پاهای شماست. در هنگام خرید کفش حتما به این موضوع توجه کنید که کفش اگر به صورت کامل پاشنه‌های نپوشاند، باعث ایجاد تاول در هنگام استفاده می‌شود.

 

۵. مطمئن شوید که انگشت‌هایتان به هم فشرده نمی‌شوند

هر نوع به هم فشردگی انگشتان پا، در زمان پیاده روی تشدید می‌شود. در هنگام امتحان کردن کفش‌ها، مطمئن شوید که می‌توانید انگشتان پاهایتان را به راحتی تکان دهید. اگر کفش‌ها بند دار هستند نباید بعد از بسته شدن بند، انگشتان پا به سقف و جلوی کفش برخورد کنند.

 

۶. فراموش نکنید که در مغازه با کفش‌ها قدم بزنید

شما با امتحان کردن کفش و ایستادن با آن، متوجه عملکرد کفش نخواهید شد. حتما با آن کمی راه بروید تا بتوانید عملکرد و راحتی کفش را بسنجید. مطمئن شوید که پاشنه پا در هنگام راه رفتن از قسمت پشتی کفش خارج نمی‌شود.

 

عوامل دیگر را هم در نظر داشته باشید

ضد آب بودن کفش طبیعت گردی گزینه‌ای بسیار عالی به حساب می‌آید.
ضد آب بودن کفش طبیعت گردی علاوه برا حفاظت بهتر از پا کاربردهای بسیار خوب دیگری هم دارد.

در هنگام خرید کفش طبیعت گردی عوامل دیگر را هم در نظر داشته باشید. اول از همه سعی کنید سبک‌ترین کفش ممکن را انتخاب کنید. این گزینه را در نظر داشته باشید که هرچقدر کفش سنگین‌تر باشد، باعث می‌شود تا زودتر خسته شوید. حتما قبل از خرید ارزیابی کنید که چقدر به کفش سنگین احتیاج دارید، تنها در صورتی که سراغ کفش‌های سنگین بروید که یک طبیعت گرد حرفه‌ای هستید.

همچنین خرید کفش‌های ضد آب را بررسی کنید. خرید کفش ضد آب ممکن است در پیاده روی‌های سبک ضرورتی نداشته باشد. اما خیس شدن پاها می‌تواند مشکلاتی از قبیل تاول، درد و حتی عفونت را ایجاد کند.

 

شما چه عواملی را پیشنهاد می‌کنید؟

اگر فکر می‌کنید که عوامل دیگری را باید در هنگام انتخاب کفش مناسب، در نظر داشته باشیم، آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

خرید تور طبیعت گردی با تخفیف‌های ویژه

 

از این مطلب خوشتان آمد؟ 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (۱ رای, average: ۱,۰۰ از ۵)
Loading...


به طبیعت گردی علاقه دارید؟ با زیباترین طبیعت‌های ایران آشنا شوید:

کویر مصر کجاست

کویر ابوزید آباد

مرداب سراوان

آبشار ویسادار

جنگل الیمستان

جنگل ابر

1 نظر
  1. رضا می‌گوید

    خیلی خوب و عالی بود
    ممنون از تخفیفان
    فقط بهتر میشد اگه مدل های مختلفی از کفش طبیعت گردی برای خرید پیشنهاد داده می شد و فروشگاههای معتبر و با تخفیف در این زمینه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صبحانه رو با تخفیف بزن...
همین حالا خرید کنید
close-image