کال جنی، بهشتی وهم انگیز در دل کویر طبس

در شمال شهرستان طبس، منطقه‌ای وجود دارد که به کال جنی معروف است. بسیاری تا حالا نام کال جنی را نشنیده‌اند یا نمی‌دانند این منطقه دقیقا چرا به این اسم معروف شده است. کال  کال جنی یا دره جن‌ها دره‌ای راز آلود است که به جاذبه‌ای گردشگری در طبس تبدیل شده. بسیاری از بومیان این دره را محل زندگی جن‌ها و ارواح می‌دانند. اگر دوست دارید با این دره بیشتر آشنا شوید، حتما ادامه این مطلب را بخوانید.

 

معرفی کال جنی

کال جنی، بهشی وهم انگیز و بسیار زیبا

کال جنی در ۳۵ کیلومتری شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان واقع شده. این دره همه ساله میزبان بسیاری از گردشگران اهل ماجراجویی و کنجکاو است. این دره یک دره زیبا و پر آب است که به خاطر تونل‌ها و شکل عجیب و غریبی که فرسایش خاک‌ ایجاده کرده، در بین اهالی قدیمی به منطقه‌ای جن زده و دلهره آور شهرت دارد. قصه‌های زیادی درباره کال جنی و جن‌هایش تعریف شده.

کسانی که از مکان‌های پر رمز و راز خوششان می‌آید، از دیدن دره جنی لذت خواهند برد و پس از بازدید اول هم چندین بار دیگر از این دره زیبا بازدید خواهند کرد. نخلستان که در اول دره و دل بیابان به وجود آمده یکی از جذبیت‌های خاص کال جنی است. داخل دره کال جنی که شوید با دیدن جاذبه‌های طبیعی، آبراه‌ها و گیاهان شگفت زده خواهید شد. شما می‌توانید در آب‌ها شنا و آب بازی کنید و از جاذبه‌های رمز آلود دره عکس برداری کنید.

 

دیدنی های کال جنی

برکه‌های کال جنی محل مناسبی برای شنا کردن هستند.
برکه‌های کال جنی محل مناسبی برای شنا کردن هستند.

وارد کال جنی که بشوید با مشاهده تعداد زیادی آبشار، تونل و دخمه‌های خانه مانند شگفت زده خواهید شد. اگر کمی دقت کنید به این نکته پی خواهید برد که این حفره‌ها را انسان‌ها ساخته‌اند. این موضوع به این نکته اشاره داره که زندگی از سال‌های بسیار قدیم در این کال جنی درجریان بوده. حوضچه‌ها و آبشارها برای آبتی به خصوص در فصل تابستان بی‌نظیر است. وارد کال که شوید تعداد زیادی تونل، حفره، دخمه‌های خانه مانند، فرم بی‌نظیر دیواره‌ها و تعداد زیادی آبشار شما را شوکه می‌کند. در میانه‌ی مسیر تعداد زیادی حوضچه با عمق نیم تا ۲ متر وجود دارد که برای آب‌تنی در فصل تابستان بی‌نظیرند.

نکته که در این دره باعث شگفتی گردشگران می‌شود، پی بردن به این موضوع است که حفره‌های موجود در این دره، همگی ساخته دره بشر هستند. یعنی زندگی از هزاران سال پیس در این دره جریان داشته. کال جنی در واقع مجموعه‌ای از یک دره اصلی و دره‌های فرعی است که از نخلستان شروع شده و تا روستای ازمیغان ادامه پیدا می‌کنند. در این فاصله رویش گیاهان زیبا و که به واسطه وجود آبراهه‌های متعدد به وجود آمده‌اند زیبایی خاصی به این دره بخشیده است. بهترین فصل بازدید از دره کال جنی در بهار و تابستان است که این گیاهان طراوات و سرسبزی خاصی به دره بخشیده‌اند.

 

راه دسترسی

کالی جنی یکی از زیباترین دره‌های ایران است.

برای بازدی از کال جنی باید به شهرستان طبس بروید و از جاده طبس – بشرویه از این شهر خارج شوید. پس از دو راهی استخر شاعر وارد مسیری خاکی و صاف خواهید شده که به روستای فشاه می‌رسد. با رسیدن به این روستا چشمه‌ها و نخلستان‌هایی که به آن اشاره کردیم را می‌توانید ببینید. در این روستا تنها یک خانواده زندگی می‌کنند که خادم  امامزاده حسین بن جعفر صادق(علیه السلام) هستند. این خانواده بهترین راهنمای شما به دره جنی خواهند بود. همینطور می‌توانید راه خود را ادامه دهید و در میانه‌های جاده از طریک یک شکاف وارد دره شوید.


با کویر ریگ جن ، مثلث برمودای ایران آشنا شوید

تفریحات کویری: در یک تور کویر گردی چه تفریح‌هایی می‌توانید انجام دهید؟

بام لند کجاست؟ تمام تفریحاتی که می‌توانید در بام لند انجام دهید

رزرو ویلا شمال با تخفیف در شهرهای محمود آباد، نوشهر، متل قو

بام لند کجاست؟ تمام تفریحاتی که می‌توانید در بام لند انجام دهید

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star
منبع کارناوال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.