Financial Times

پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران با وجود موانع اقتصادی و فرهنگی

روزنامه بین‌المللی Financial Times یکی از نشریات معتبر اقتصادی است که در سطح جهان توزیع می‌شود و در گزارشی مفصل به پیشرفت کارآفرینان ایرانی در تجارت با وجود موانعی که این کشور با آن روبرو است، می‌پردازد. در این گزارش میخوانیم:

 

ایران بزرگ‌ترین بازارتجارت الکترونیکی در جهان است که هنوز بکر باقی مانده این بخش در بهترین حالت تنها 0/7 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می‌دهد. این رقم بسیار کمتر از همسایگان ایران مانند ترکیه و امارات متحده عربی است اما ظرفیت‌های قابل توجهی جهت توسعه دارد. به دلیل جمعیت جوان و فناوری‌دوست ایران (70 درصد زیر 35 سال) این کشور در زمینه ضریب نفوذ اینترنت و موبایل به ترتیب با 55 و 127 درصد، در منطقه جایگاه بالایی دارد و سیستم پرداخت‌های آنلاین این کشور نیز اعتماد عمومی را در سال‌های اخیر جلب کرده است.

البته موانع موجود در برابر تجارت‌ الکترونیکی در این کشور قابل توجه است و به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، کارآفرینان امکان دسترسی به مجوزهای حقوقی برای نرم‌افزارهای تجارت الکترونیک را ندارند. روش‌های انتقال پول بین‌المللی مانند PayPal در ایران قابل استفاده نیست، تعداد سرمایه‌گذاران خارجی تقریبا صفر است و امکان تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و گوگل عملا وجود ندارد. برخی چالش‌های فرهنگی نیز کار را دشوار می‌کنند به عنوان مثال سرمایه‌گذارانی که انتظار سودآوری فوری نداشته باشند و عادت کاربرانی که مدت زیادی برای نقد و بررسی کالا و همچنین چانه‌زنی بر سر قیمت سپری می‌کنند را در نظر بگیرند.

با وجود این موانع، برآورد می‌شود بالغ بر 15 هزار سایت اینترنتی در ایران فعال هستند که از میان آنها می‌توان به دیجی‌کالا، تخفیفان یا ای‌سام اشاره کرد. تخفیفان مدلی مشابه Groupon دارد و بر اساس ارایه پیشنهادهای روزانه فعالیت می‌کند.

اکنون پیشرفت‌های مثبتی در ایران دیده می‌شود. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اخیرا مجوز استفاده از شبکه‌های نسل سوم و چهارم را به دو اپراتور موبایل داده است تا ارتباط سریع با پهنای باند بالغ بر 10 مگابیت بر ثانیه را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. سرمایه‌گذاران امیدوارند این حرکت‌ها به توسعه فناوری در ایران شتاب دهد و کاربران بتوانند ویدیو و تصاویر کالاها را با سهولت بیشتری مشاهده کنند. 

لینک اصلی خبرمشاهده PDF

بازیابی کلمه عبور
یا
با اکانت یاهو وارد شوید با اکانت گوگل وارد تخفیفان شوید با اکانت فیسبوک وارد تخفیفان شوید با اکانت توییتر وارد تخفیفان شوید

با موفقیت وارد تخفیفان شدید

ایمیل و موبایلت رو وارد کن، کدتخفیف بگیر

برای اطلاع از تخفیفان‌های جدید مشترک تخفیفان شوید

اشتراک

اشتراک خبرنامه

برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های شهرتان آدرس ایمیل خود را وارد نمایید