چرا کویر مصر هیجان انگیزترین کویر ایران است؟

وقتی صحبت از کویر پیش می‌آید سرزمین بی‌آب و خشکی در ذهنمان مجسم می‌شود که آفتاب تا اعماق وجودمان را داغ خواهد کرد و در این شرایط هیچ تفریحی هم نمی‌توانیم داشته باشیم. اما این روزها دیگر این چنین نیست. امروزه با تاسیس اقامتگاه‌های بومگردی متنوع در مناطق کویری و ارائه خدمات مختلف  این بومگردها به گردشگرهای داخلی و خارجی باید تصویر دیگری از کویر را در ذهنمان بسازیم. کویر مصر هم به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کویری ایران از این قاعده مستثنی نیست. مصر روستایی است در ناحیه کویر مرکزی ایران و از لحاظ تقسیم بندی سیاسی از توابع شهرستان خور و بیابانک در شمال شرقی استان اصفهان  است.

روستا و کویر مصر با ۱۲۰ نفر جمعیت و با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی هیجان انگیز، آن سحر و جادویی که همیشه درباره کویرها بیان می‌کنند را به بهترین شکل ممکن تداعی می‌کند. با ما همراه باشید، تا سری به یکی از پرطرفدارترین مقاصد پاییزی و زمستانی طبیعت گردان خوش ذوق بزنیم و با تمام جاذبه‌های منحصر به فرد این منطقه آشنا شویم.

 

کویر مصر ایران کجاست؟

اگر به دل ایران بزنید و ۴۵ کیلومتر از شرق شهر جندق در استان اصفهان که دور شوید به پرطرفدارترین کویر ایران، یعنی کویر مصر می‌رسید. این ناحیه بخشی از کویر مرکزی ایران یا همان دشت کویر است. این کویر آن‌قدر مناطق خیرکننده و زیبا دارد که به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران در پاییز و زمستان تبدیل می‌شود. به طوری که تور کویر مصر یکی از محبوب‌ترین تورهای گردشگری در ایران می‌شود. تنها منبع زندگی در این ناحیه باغ‌های باشکوه و نخلستان‌هایی است که در وسط آب قرار گرفته‌اند. آب این منطقه از چشمه‌هایی فوران می‌کنند که در کوه‌پایه‌های کوه‌های اطراف روستای مصر قرار گرفته‌اند.

روستای مصر نقطه‌ای سرسبز در وسط کویر خشک است و همین جذابیت، لذت سفر به کویر مصر را دوچندان می‌کند. در این منطقه می‌توانید از جاذبه‌هایی مانند دریاچه نمک، دکتر فیش، نخلستان سوخته و نیزار مصر دیدن کنید و تفریحاتی مانند شترسواری، سافاری و موتور سواری در تپه‌های شن و ماسه، شب‌نشینی و دیدن آسمان پرستاره کویر را تجربه کنید.

 

روستای مصر

روستای مصر جایی است که طلوع خورشید، طلوع ماه، ستارگان، تپه‌های شنی و خانه‌های سنتی را به زیبایی هرچه تمام‌تر مشاهده می‌کنید و سکوت بیابان را به خوبی می‌شنوید. روستای مصر، روستایی از توابع خور و بیابانک است و قلب تپنده کویر مصر به شمار می‌رود. این روستا به برق سراسری متصل است و مجهز به آنتن‌های ارتباطی است تا نیازهای اولیه شما را به خوبی برطرف کند. تماشای روستای مصر، خود به تنهایی جاذبه‌ای دیدنی به شمار می‌رود. خانه‌های سنتی با دیواره‌های کاه‌گلی، سقف‌های گنبدی شکل و درهای چوبی در این شهر به زیبایی خودنمایی می‌کنند. سوقاتی روستای مصر خرما، انار، صیفی‌حات و دوغ شتر است. اگر اهل غذهای محلی هستید، حتما کالجوش، کباب شتر و آبگوشت محلی این روستا را امتحان کنید.

 

علت نام گذاری کویر مصر چیست؟

این سوال برای بسیاری مطرح است که علت نام گذاری کویر مصر چیست؟ این کویر چه ارتباطی با مصر دارد؟  برای پاسخ دادن به این سوال باید به حدود ۱۰۰ سال پیش و زمان به وجود آمدن این روستا برگردیم. یوسف، بنیان گذار این روستا بوده که در این منطقه به خاطر وجود قنات‌ها به کار چراندن گوسفندها و شبانی مشغول بود.

کم کم آب قنات‌ها خشک شد و یوسف با موتورهای دیزلی شروع به حفر چاه کرد. یوسف به چاه‌ها قانع نشد و برای دسترسی به سفره‌های زیرزمینی این چاه‌ها را عمیق‌تر کرد. همین کار یوسف باعث شد تا اهالی این روستا و روستاهای همجوار، به روستا نام “چاه دراز” را بدهند. هرچند که یوسف از این نام خوشش نیامد. یوسف با توجه به نام خودش و داستان حضرت یوسف و منطقه‌ای که آن داستان اتفاق افتاده بود. از مردم خواست که نام روستا را مصر بنامند. و این طور بود که روستای مصر شکل گرفت.

یوسف با آینده نگری خیابانی عریض و به طول ۵۰۰ متر در روستا ساخت که در آن زمان و در نوع خودش منحصر به فرد بود. حالا روستای مصر یکی از پرطرفدارترین کویرهای ایران است. برق سراسری و مخابرات دارد. و امکانات رفاهی و خدماتی بسیار خوبی را در خود جای داده.

 

فاصله کویر مصر تا تهران و اصفهان

ایران از نظر داشتن جاذبه‌های طبیعی یکی از بهترین کشورهای دنیاست. شما در این کشور زیبا همه چیز می‌بینید. از جنگل‌های انبوه و پوشیده از برف در شمال غربی تهران گرفته تا پیست اسکی در تهران. چند ساعتی از تهران هم که به سمت اصفهان، خور و بیابانک هم که حرکت کنید، به یکی از زیباترین کویرهای ایران و حتی دنیا می‌رسید. فاصله کویر مصر تا تهران در حدود ۷۰۰ کیلومتر است و فاصله کویر مصر تا اصفهان در حدود ۴۲۱ کیلومتر است.

 

جاذبه‌های کویر مصر

شب نشینی در کویر مصر یکی از خاص‌ترین تفریحات شما خواهد بود.
شب نشینی در کویر مصر یکی از خاص‌ترین تفریحات شما خواهد بود.

بالطبع مهمترین جاذبه گردشگری هر کویری تپه های شنی روانش هستند که گردشگر ها می‌توانند  ساعت‌ها بر روی شن‌های روان به تفریح بپردازند. ولی کویر مصر جاذبه‌های طبیعی منحصر بفرد دیگری دارد که از دیگر کویرهای ایران و حتی جهان متمایزش می‌کنند.

دریاچه نمک

یکی دیگر از جاذبه‌های خاص اطراف کویر مصر دریاچه فصلی نمک است که بزرگترین دریاچه فصلی نمک دنیاست و در نیمه دوم سال خشک می شود. شما می‌توانید ساعت‌ها در زمینی با وسعت بسیار زیاد وقت بگذرانید و زیبایی های منحصر به فردش را در ذهن خود جاودانه کنید.

دکتر فیش

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویر مصر دریاچه دکتر فیش است که به شکل طبیعی مملو شده از ماهی‌هایی که بهترین درمان برای بیماری های پوستی هستند و تجربه بی‌نظیری برایتان فراهم می‌کنند. در کنار چنین دریاچه بی‌نظیری که در نوع خود منحصر بفرد است.

نخلستان سوخته

شما نخلستان بزرگی را مشاهده خواهید کرد که به عنوان نخلستان سوخته شناخته می‌شود. نخلستانی مملو از نخل‌هایی که بدلیل سرمای زیاد در زمستان ۴۰ سال پیش یخ زده‌اند و تصویر بی‌نظیری را ایجاد کرده‌اند.

نیزار مصر

در ۶ کیلومتری شمال شرق کویر مصر، نیزار مصر قرار گرفته. دلیل به وجود آمدن این نیزار سیلی است که در سال ۱۳۵۵ در این منطه شکل گرفت و دریاچه‌ای را در منطقه‌ای از کویر مصر به وجود آورد. این دریاچه اما به مرور زمان خشک شد اما در زیر ماسه‌ها و زمین‌های این منطقه یک مسیر آبی شکل گرفته که باعث می‌شود تا پساب کشاورزی در روستای امیرآباد به این زمین‌ها نفوذ کند و نیزار مصر با به وجود آورد. نیزار مصر با نی‌هایی که ارتفاع آن‌ها به ۴ متر هم می‌رسد محلی فوق العاده برای عکاسی و آبشخوری برای حیات وحش کویر مصر است. حویراناتی مانند کاراکال، گرگ، گربه شنی، روبال شنی، شاهین، مار جعفری و… این نیزار استفاده می‌کنند.

دریاچه نمک خور

بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی ایران در کویر مصر واقع شده و دریاچه نمک خور نام دارد. در این دریاچه به خاطر وجود نمک هیچگونه گیاهی رشد نمی‌کند ولی اشکال پنج ضلعی نمکی چشم اندازی جذاب را در زمین‌های این منطقه به وجود آورده است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این دریاچه نمک در زمستان با خاک رس آمیخته می‌شود و به رنگ سیاه در می‌آیند. اما در تابستان این اشکال به رنگ سفید در می‌آیند.

تور کویر مصر

کویر گردی امروزه تغییرات گسترده ای نسبت به چند ده سال گذشته کرده است و این روز ها امکانات متنوع مدرنی در اختیار گردشگران اسن. برای مثال سافاری. خودرو های شاسی بلند و موتور های چهار چرخ آنجا آماده اند تا یک تجربه شگفت انگیز را برایتان ثبت کنند. در مجموع اگر قصد سفر به طبیعت را دارید، تور کویر مصر یک گزینه ایده آل است تا برای اولین بار چهره متفاوتی را از طبیعت ببینید. تورهای متنوع داخلی  این روزها با ایجاد بسترهای مناسب اعم از سکونت، غذا، ترابری و … یک سفر ایده‌آل را برایتان فراهم می‌کنند و شما فقط درگیر لذت بردن از سفرتان خواهید بود.

مشاهده پیشنهادهای تور کویر مصر در تخفیفان

بهترین زمان سفر به کویر مصر

آب و هوای کویر مصر به طور کلی گرم و خشک است. به همین دلیل سفر به این ناحیه در اواخر بهار و تابستان به خاطر گرمای شدید منطقه سخت و طاقت‌فرساست. اما بهترین فصل سفر به کویر مصر پاییز و زمستان است. آب و هوای این منطقه از اوایل آبان تا اردیبهشت ماه معتدل و ملایم است و حتی شب‌های سردی را دارد. در این زمان شما در روزها با یک تی‌شرت هم می‌توانید در این منطقه گردش کنید ولی شب‌ها حتما به یک ژاکت گرم نیاز خواهید داشت.

علاوه بر این جانورانی مانند رطیل، عقرب و مار که در کویر سکونت دارند، در این فصل به خواب زمستانی می‌روند و خطری شما را از این بابت تهدید نخواهد کرد.  اگر با تور کویر مصر همراه باشید، این تورهای در شب آتشی برپا می‌کنند و شب‌نشینی در کنار آتش و زیر آسمان پرستاره بسیار زیبای این منطقه به یکی از خاطرات خوب شما تبدیل خواهد شد. این نکته را فراموش نکنید که بهترین زمان سفر به هر کویری در ایران، در نیمه دوم سال است. البته این مناطق در عید نوروز و اوایل سال (تا اوایل اردیبهشت) هم بسیار پرطرفدار هستند و هوا هنوز رو به گرمی نرفته است.

 

اقامت در کویر مصر

کمپینگ با دوستان در کویر مصر می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد.
کمپینگ با دوستان در کویر مصر می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

امروزه به دلیل وجود اقامتگاه‌های زیادی در کویر مصر اقامت در این منطقه پرطرفدار بسیار راحت شده. وجود اقامتگاه‌های بومگردی و هتل های سنتی در روستای مصر باعث شده تا تجربه اقامت در این نوع خانه‌ها را هم به دست آورید. کمپینگ هم یکی دیگر از راه‌های اقامت در کویر مصر است البته باید به اصول کمپینگ آشنا باشید. البته به این نکته توجه کنید که پشه‌های زیادی در این کویر وجود دارد. حتما با خود پشه بند یا پمادهای ضد نیش حشرات را با خود داشته باشید.

مشاهده پیشنهادهای تور کویر مصر در تخفیفان

 

1 ستاره2 ستاره (۱ رای, average: ۵٫۰۰ از ۲)
در حال بارگزاری
1 نظر
  1. روبینا می‌گوید

    باتشکر از تخفیف های خوبتان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.