ماسوله، راهنمای کامل یکی از زیباترین روستاهای ایران

0 329

ماسوله به عنوان نگین شهرهای شمال یکی از زیباترین جاذبه‌ های گیلان با قدمتی حدود ۱۰۰۰ سال است. در ایران ۳ روستای پلکانی وجود دارد که یکی از آن‎‌ها روستای پلکانی ماسوله است. ماسوله در ۵۵ کیلومتر شهر رشت و ۳۲ کیلومتر شهرستان فومن است.

روستای پلکانی ماسوله از شما به ماسوله محدود است. این روستا در یکی از بهترین تقاط استان گیلان واقع شده. ماسوله به خاطر توریستی بودنش از حالت روستایی خارج شده ولی شکل کامل شهری نیز به خود نگرفته. با بلاگ تخفیفان همراه باشید تا سری به یکی از محبوب‌ترین مقصد‌های شمال ایران بزنیم و تمام جاذبه‌های این منطقه دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم.

روستای پلکانی ماسوله
روستای پلکانی ماسوله

ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله

اگر از غرب جاده روستای ماسوله به خلخال مسافت ۵ کیلومتری را طی کنید، به ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله می‌رسید. این روستا سکونتگاه قدیمی و اولیه مردم ماسوله بوده. بناهای این شهر از سنگ ساخنه شده. طی کاوش‌های باستانی صورت گرفته در شهریور ماه سال ۱۳۷۴ توسط پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان، مشخص شده که از قرن پنجم تا هشتم هجری، ماسوله قدمی از صنعت فلزکاری از مراکز مهم ایران بوده است.

با پیدا شدن سفال‌های آب‌دار با رنگ‌های گوناگون که مربوط به دوران سلجوقی می‌شد و مشخصات آن‌ها رو سفال‌ها ثبت شده بود. همین موضوع باعت شد تا ماسوله در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود.

 

معماری روستای ماسوله

تنها سه روستای پلکانی در ایران وجود دارد. یکی از آن‌ها روستای ماسوله است.
تنها سه روستای پلکانی در ایران وجود دارد. یکی از آن‌ها روستای ماسوله است.

معماری منازل، ترکیب سنتی و البته پلکانی بودن روستای ماسوله همیشه توجه توریست‌ها و جهانگردان دنیا را به خود جلب کرده است. خانه‌های ماسوله در دو طبقه و از دو بخش زمستانی و تابستانی تشکیل شده است.

قسمت زمستانی خانه‌ها که به سومه معروف است، در عقب خانه که نور زیادی هم ندارد قرار دارد. تنها یه نقطه نورگیر در این نقطه وجود دارد. در وسط این اتاق‌ها یک کوره درست گرده اند تا در تهیه غذا و همچنین گرمایش خانه از آن استفاده کنند. معمولا دور تا دور اتاق را نیز طاقچه می‌زنند و ظرف‌هایی که اغلب چینی یا مسی هستند را روی طاقچه‌های می‌گذارند.

قسمت تابستانی که به اتاق پیشخوان هم معروف است فقط در فصل تابستان کاربرد دارند. این اتاق‌ها پنجره‌های چوبی‌ای دارند که رو به بالا باز می‌شوند. این پنجره‌ها با شیشه‌های رنگی زیبا تزئیین می‌شوند. بعضی از خانه‌ها اتاقی در بالای خانه خود دارند که به آن برج می‌گویند. این اتاقک نیز فقط در فصل تابستان کاربردی هستند.

بام هر منزل در روستای ماسوله متمایل به کوه ساخته می‌شود و قسمت پیشین منازل بر عقب آن مسلط است. زمینه درب منازل و پشت بام‌ها هر جفتشان بر عنوان پیاده رو استفاده می شوند. در زمان حکومت زندیه بافت معماری این روستا تشکیل شده و خیابان های کوچک و پله های زیاد اجازه گذر و عبور موتور ها را نیز نمی دهد. و این یکی از جذاب ترین جاذبه های ماسوله است.

چرا باید به ماسوله سفر کنیم؟

روستای ماسوله جاذبه‌های گرذشگری زیبایی دارد.
روستای ماسوله جاذبه‌های گرذشگری زیبایی دارد.

روستای ماسوله یک دهکده تاریخی است و هنوز هم جزو بکرترین مناطق استان و جاذبه های گیلان قرار دارد. جاذبه های ماسوله بی نظیر است؛ این روستا اولین روستای تاریخی و البته زنده ایران است که در فهرست آثار ملی قرار گرفته. فضای مه‌آلود ماسوله و جلوه‌های طبیعی و بسیار زیبای این روستا در کنار جاذبه‌های تاریخی در ایران زبان زد خاص و عام است. ماسوله امکانات بسیار مناسبی را برای سفر کردن و خوشگذرانی در اختیاتان قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید با تور به ماسوله سفر کنید، تخفیفان همیشه پیشنهاد‌های جذابی از تور ماسوله را به شما پیشنهاد می‌کند. پیشنهاد های تور داخلی تخفیفان را از دست ندهید!

تور ماسوله با تخفیف

 


رفتینگ، یک ماجراجویی کاملا واقعی در دل طبیعت

کویر مرنجاب کجاست؟ تمام زیبایی‌های کویری در یک‌جا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صبحانه رو با تخفیف بزن...
همین حالا خرید کنید
close-image