کامپوزیت دندان در تهران

کامپوزیت دندان

اگر در یکی از دندان‌های شما حفره ایجاد شود، دندانپزشک احتمالا توصیه می‌کند در اسرع وقت برای جلوگیری از عفونت و استحکام بخشیدن به دندان، پر کردن را انجام بدهید. انواع مختلفی از مواد برای ترمیم و پر کردن دندان استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین انواع آن‌ها آمالگام و کامپوزیت دندان هستند. آمالگام برای سال‌های متمادی و زیادی پرمصرف‌ترین ماده در دندانپزشکی بود، اما پر کننده‌های از جنس رزین کامپوزیت به دلیل ترکیب ظاهری و ماندگاری محبوبیت زیادی در تمام کلینیک های دندانپزشکی تهران پیدا کردند.

پر کننده دندان کامپوزیت چیست؟

پر کردن با کامپوزیت ظاهر طبیعی‌تری نسبت به دیگر گزینه‌ها دارد. مواد کامپوزیت را می‌توان ه گونه‌ای سفارشی کرد که با دندان طبیعی هر شخص کاملا مطابقت داشته باشد. بنابراین نتیجه نهایی آن نامحسوس است و کسی متوجه نخواهد شد. اما این ماده همرنگ دندان چیست؟ این ماده مخلوطی از رزین پلاستیکی است که ماده پرکننده دندان به شکل پودر تقویت می‌شود. این روش برای انواع ترمیم دندان کاربردی است. از جمله:

  • پر کردن
  • روکش دندان
  • تاج

متخصصان در کلینیک های دندانپزشکی شمال تهران گاهی از کامپوزیت برای پر کردن دندان‌های شکسته یا آسیب دیده استفاده می‌کنند.

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

پر کننده‌های کامپوزیت در عین بادوام بودن، عمر کوتاه‌تری دارند. یک مطالعه در سال 2010 ماندگاری پر کردن دندان با کامپوزیت را 7 سال پیش بینی کرد. دندانپزشکان همچنان گفته‌اند اگر از کامپوزیت به خوبی مراقبت شود، ممکن است تا 10 سال ماندگاری و دوام داشته باشد.

آیا روش پر کردن دندان با کامپوزیت بی خطر است؟

برخی از مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد احتمال اینکه ماده کامپوزیت ممکن است سیتوتوکسیک باشد یا برای سلول‌های بافت‌های اطراف دندان مضر باشد. محققان توصیه کردند که دندانپزشکان دستورالعمل‌هایی مثل شدت نور و تماس با پوست را باید رعایت کنند. ماشوره با کلینیک های دندانپزشکی غرب تهران یا نزدیک‌ترین مطب دندانپزشکی که می‌شناسید، می‌تواند به شما اطلاعات و جزئیات زیادی بدهد.

مزایای کامپوزیت دندان

با دوام

ظاهر طبیعی

معمولا نیاز به جلسات زیادی ندارد.

مقاوم در برابر شکستگی

برای رفع ایراد جزئی تا آسیب‌های بیشتر کاربرد دارد.

مدت زمان بهبودی بسیار کمی دارد و فقط حساسیت دمایی ممکن است ایجاد شود.

معایب کامپوزیت

طول عمر کوتاه نسبت به آمالگام

هینه بیشتر نسبت به مواد آمالگام

به دلیل وجود لایه‌ها نصب آن روی دندان ممکن است بیشتر طول بکشد.

در حین قرار دادن کامپوزیت دندان باید بسیار خشک باشد.

چه کسانی به کامپوزیت نیاز دارند؟

اگر اخیرا به دندان‌تان ضربه‌ای خورده، هنگام غذا خوردن دندان شما حساس می‌شود یا علائم اولیه پوسیدگی دندان دارید، پیشنهاد می‌کنیم به یکی از مراکز دندانپزشکی شرق تهران یا در نزدیکی محل زندگی خود برای مشاوره لازم مراجعه کنید. روش پر کردن دندان با کامپوزیت، دندان‌ها را به رنگ و عملکرد طبیعی خود برمی‌گرداند و هر گونه درد ناشی از پوسیدگی یا آسیب دیدگی دندان را کاهش می‌دهد. انجام هر گونه درمان پر کردن با کامپوزیت به دلیل استفاده از بی حسی بدون درد است. اگر احساس هر گونه ناراحتی داشتید، می‌توانید با دندانپزشک مشورت کنید. انجام مشاوره قبل از انجام دادن هر گونه پر کردن دندان با انواع مختلف مواد نیاز به مشورت با دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای دارد. در کنار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی جنوب تهران، رعایت موارد بهداشت دهان و دندان هم همواره توصیه می‌شود.